Vizyonda bu hafta!

Sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli toplam 9 yeni film gösterime giriyor.


Sinemaseverler bu hafta sonu 9 yeni filme merhaba diyorlar. Bu filmlerin iki tanesini yerli filmler oluştururken diğer filmlerden de iki tanesi animasyon yapım olarak karşımıza çıkıyor.

 

Haftanın öne çıkması beklenen filmlerine göz atacak olursak;

Daha önce 2012 yılı yapımı Tepenin Ardı ve 2015 yılı yapımı Abluka ile ulusal - uluslararası birçok ödülü ülkemize kazandıran Emin Alper 'in yine bol ödüllü yapımı Kız Kardeşler filmini ilk sıraya koyabiliriz. Özellikle 38. İstanbul Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Cemre Ebuzziya , Ece Yüksel ve Helin Kandemir ile birlikte usta oyuncu Müfit Kayacan 'ın performansını izlemenizi tavsiye ederiz.

Yabancı yapımlardan ise Benedict Cumberbatch 'in Thomas Edison'u canlandırdığı tarihi biyografik yapım Elektrik Savaşları ve Diane Kruger 'li Casus filmlerini öne çıkması beklenen filmler olarak sayabiliriz.

İyi seyirler...


1- Kız Kardeşler

Senaristliğini ve yönetmenliğini başarılı yönetmen Emin Alper'in üstlendiği Kız Kardeşler filminin başrollerinde Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Müfit Kayacan ve Kayhan Açıkgöz yer alıyor.

Reyhan, Nurhan ve Havva küçük yaşta öksüz kalan üç kız kardeştir. Annelerinin ölümünün ardından kardeşler, kasabaya farklı ailelerin yanına besleme olarak gönderilir. Birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kardeşler, yeni yaşamlarına uyum sağlamakta epey zorlanır. Kızlar, yanlarında kaldıkları ailelerin yanında tutunamayınca, baba ocağına geri gönderilir. Aradan geçen yılların ardından köylerine dönen kardeşler, yeniden bir araya geldiklerinde kaçtıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.

 

2- Elektrik Savaşları / The Current War

Yönetmenliğini Alfonso Gomez-Rejon 'un üstlendiği 1880'lerin sonlarında Thomas Edison ile George Westinghouse arasındaki rekabeti, pazarlanabilir ve sürdürülebilir bir elektrik sistemi yaratma yarışını anlatan filmin senaryosunu Michael Mitnick kaleme alıyor. Başrollerinde ise ünlü oyuncular Tom Holland , Katherine Waterston , Benedict Cumberbatch, Michael Shannon , Sienna Miller ve Nicholas Hoult yer alıyor.

Tarihin en önemli olaylarından biri olan elektrik ampülünün icadının konu edindiği filmde elektrikte alternatif akımın kullanımına öncülük eden isim olarak geçen George Westinghouse, Tesla'nın desteğini alacaktır. Çünkü Westinghouse'a göre Edison, icadı konusunda ölümcül hatalar yapmıştır. Tesla ve Westinghouse, alternatif akımla ilgili büyük bir bahse girer. Kazanan kişi tarihin akışını değiştirecektir.

 

3- Casus / The Operative

Yuval Adler 'in senaryosunu kaleme aldığı ve yönettiği filmin başrollerinde Paramparça filmiyle Cannes Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Diane Kruger ile birlikte Martin Freeman , Cas Anvar , Rotem Keinan ve Lana Ettinger yer alıyor.

Rachel, İsrail’in korkulan ulusal istihbarat örgütü Mossad'ın ajanlarından biridir. Ancak Rachel, babasının Londra’daki cenaze töreninde iz bırakmadan ortadan kaybolur. Rachel'ın nerede olduğu hakkındaki tek ipuçu, Almanya'dan İsrail'e çağrılan eski gözetmeni Thomas'la yaptığı şifreli bir telefon görüşmesidir. Rachel’ın hayatı, İran’ın nükleer programına karşı geniş çaplı bir casusluk girişiminin içinde kaybolmuşken, Thomas hem onu korumak hem de Mossad'ın operasyonlarına ne gibi tehditler oluşturabileceğini belirlemek için Rachel'ın adımlarını geriye doğru izlemelidir.

 

4- Ölümcül Temas / 3 Lives

Juliane Block ve Wolf-Peter Arand 'ın birlikte kaleme aldığı korku gerilim temalı filmin yönetmenliğini yine Juliane Block üstleniyor. Başrollerde ise Mhairi Calvey , Anatole Taubman , Maja-Celiné Probst , Victor Alfieri ve Tyron Ricketts var.

Genç bir kadın, kendisini kaçıranlardan kurtulmanın yolunu aramaktadır. Tam da bu sırada tanımadığı bir adam, genç kadına yardımcı olmaya çalışır. Ancak genç kadın bir süre sonra adamın, 15 yıl önce kendisine saldırması sonucu hapse düşen adam olduğunu keşfeder.

 

5- Sevimli Evcil Hayvanlar / Funny Pets 2

Alex Sebastian 'ın yönettiği ve BC Furtney 'in senaryosunu yazdığı animasyon filminde köpek Jerry, kedi Mandy ve papağan Frank'in maceraları anlatılıyor.

Köpek Jerry, şımarık kedi Mandy ve şövalye papağan Frank üç yakın arkadaştır. Üç arkadaş evde tamamen yalnız kaldıklarında uzun süredir düşündükleri bir şeyi gerçekleştirmeye karar verirler ve hayvan krallığının en iyilerini belirlemek üzere bir yarışma düzenlemek için harekete geçerler. Yarışmada, hayran krallığının en çılgınından en evciline, en komiğinden en uysalına kadar birçok değerlendirme yapılacaktır ve üç arkadaş yarışmayı kazanmada oldukça iddialıdır. Fakat sahipleri, işe gittiği zaman hayvanlarının yaptığı her şeyi, en komik halleri TV'de izlemektedir.

 

6- Eşanlamlılar / Synonymes

Yuva Öğretmeni filmiyle tanıdığımız Nadav Lapid ’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Quentin Dolmaire , Louise Chevillotte , John Sehil , Gaël Raës, Chris Zastera gibi isimler yer alıyor.

İsrailli bir adam, kendisini ait hissetmediği ana vatanından firar ederek Paris’e gider. Kendisine yeni bir hayat kurmak isteyen adamın, her şeyi ardında bırakarak geldiği ülkede hayatta kalabilmek için güvendiği tek şey yanına aldığı sözlüktür.

 

7- Cehennem Gecesi / Burn

Yönetmenliğini ve senaristliğini Mike Gan'ın üstlendiği gerilim temalı film bir akaryakıt istasyonunda geçiyor. Filmin başrollerinde Josh Hutcherson , Suki Waterhouse , Harry Shum Jr. , Shiloh Fernandez ve Tilda Cobham-Hervey yer alıyor.

Melinda, benzin istasyonunda çalışan genç bir kadındır. Kendisine güvenen iş arkadaşı Sheila’nın gölgesinde kalmaktan bıkan Melinda’nın hayatı, bir adamın benzin istasyonunu silahla basması ile tamamen değişir. Çaresiz bir adam olan Billy, acilen nakit paraya ihtiyacı olduğu için benzin istasyonunu soymaya karar verir ve Melinda ile Sheila’yı rehin alır. Ancak Melinda, beklenmedik bir anda Billy’yi etkisiz hale getirmeyi başarır. Herkes genç kadının Billy'yi polise teslim etmesini beklerken, Melinda'nın bambaşka planları vardır.

 

8- Cin Azabı

Onur Aldoğan 'ın yazdığı ve yöenttiği korku filminin başrollerinde Aydan Akboğa , Nalan Olcayalp , Sinan Taşkan , Rıfat Kanpara ve Yalın Cengiz var.

Ailesini küçük yaşta kaybeden Zeynep ile şoförlük yapan Kemal'in mutlu bir evliliği vardır. İstanbul'da bir başlarına yaşayan çift, yakında doğacak olan bebeklerinin heyecanı içindedir. Kemal çalıştığı için Zeynep zamanının çoğunu yalnız geçirir. Doğumun yaklaşması üzerine Kemal, Zeynep'i köyde yaşayan annesi Fatma'nın yanına götürür. Kemal, karısını köye götürdükten sonra çalıştığı için İstanbul'a dönmek zorunda kalır. Fatma ise oğlunun gitmesinden hiç memnun değildir çünkü onun inanışına göre hamile bir kadın yalnız bırakılırsa cinler anne ve bebeğe zarar verebilir. Bunun örneklerinin köyde yaşanmasına rağmen Kemal bu düşünceyi reddeder ve Zeynep'in bu anlatılanlardan haberinin olmamasını ister. Oğlunu bir türlü ikna edemeyen Fatma'nın korktuğu başına gelmek üzeredir. Ev cinlerin istilası altındadır.

 

9- Arkadaşım Benjamin / Benjamin Blümchen

Haftanın ikinci animasyon filmi Arkadaşım Benjamin'in yönetmenliğini Tim Trachte üstlenirken senaryosunu Bettina Börgerding ve Elfie Donnelly kaleme alıyor.

Otto, yaz tatilinin gelmesiyle birlikte soluğu hayvanat bahçesinde bulunan, konuşabilen bir fil olan arkadaşı Benjamin'in yanında almaktadır. Ancak aldığı bir haber Otto'yu oldukça üzmüştür. Hayvanat bahçesi müdürü Tierlieb'in hayvanat bahçesini işletmeye devam etmesi için paraya ihtiyacı vardır ve gereken para bulunmadığı taktirde hayvanat bahçesi kapatılacaktır. Arkadaşından ayrılmak istemeyen Otto, gereken parayı bulup hayvanat bahçesinin kapanmasını önlemek için zorlu bir mücadeleye girişir.