Vizyonda haftanın görünümü!

Türkiye sinema salonlarında bu hafta 7 yeni film vizyona giriyor.


Sinema salonlarımızda bu hafta 7 yeni film sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Yerli yapım olarak sadece 1 belgesel filmin vizyona girdiği haftada seyirciler yabancı menşeli 1 animasyon, 1 korku, 1 macera ve 3 de gerilim temalı filmle tanışma imkanı bulacaklar.

 

İntersinema olarak sinemaseverlere Mulan, Sırlar Kitabı ve Pretoria'dan Kaçış filmlerini tavsiye ederken, iyi seyirler ve sağlıklı günler diliyoruz.


1- Aether

Ödüllü yönetmen Ruken Tekeş 'in yönettiği Türk - İtalyan ortak yapımı belgesel, yakında hidroelektrik barajın suları altında kalacak topraklara yapılan yolculuğu konu ediyor. Doğadaki doğum, ölüm ve yeniden doğuş döngünse bir bakış sunulan belgeselde Hasankeyf'in tarihine bir yolculuk yapılıyor. Yönetmen Ruken Tekeş, kadim topraklarda geçirdiği 21 günlük boyunca Hasankeyf'in ruhunu gözler önüne seriyor. Bu süreç zarfından yönetmen bölgenin özünü, hisler ve gözlemler aracılığıyla yakalamaya çalışıyor.

 

2- Antebellum

Gerard Bush ve Christopher Renz 'in yazıp yönettiği gerilim filminin başlıca rollerinde Janelle Monáe , Eric Lange , Jena Malone , Jack Huston ve Kiersey Clemons gibi isimler yer alıyor.

Antebellum, büyük bir gizemin içine hapsolan bir kadının yaşadıklarına odaklanıyor. Başarılı bir yazar olan Veronica, kendisini korkunç bir gerçeklikte hapsolmuş olarak bulur. Genç kadın çok geçmeden içine düştüğü duruma neden olan gizemi ortaya çıkarmalıdır.


3- Davetsiz / The Wretched

Yönetmenliğini ve senaristliğini Brett Pierce ve Drew T. Pierce 'in birlikte üstlendiği korku temalı filmin başrollerini John-Paul Howard , Piper Curda , Jamison Jones , Azie Tesfai ve Zarah Mahler paylaşıyor.

Asi bir genç olan Ben, ebeveynlerinin ayrılmasının ardından yaz için babasının yanına yaşamaya gider. Burada Ben, disiplin kazanması için marinada çalışmaya gönderilir. Tatil kasabasındaki yaşamına alışmaya çalışan Ben’in hayatı, yandaki eve taşınan aile ile ilgili korkunç bir keşif yapması ile alt üst olur. Ailenin, ormandaki kötü bir ruhun etkisi altına girdiğinden şüphelenen Ben, yaşanan terörün önüne geçmek için zorlu bir mücadeleye girişir.


4- Mulan

Sakin bir yaşam sürdürürken onurlu bir savaşçıya dönüşen, bir ulusun ve gururlu bir babanın saygısını kazanan bir kızın destansı yolculuğunun ele alındığı filmin yönetmenliğini Niki Caro üstlenirken senaryosu Lauren Hynek , Rick Jaff, Elizabeth Martin ve Amanda Silver 'ın kalemlerinden çıkıyor. Filmin başrollerinde ise Yifei Liu , Jet Li, Donnie Yen , Li Gong ve Jason Scott Lee gibi birbirinden ünlü oyuncular yer alıyor.

Kadınların yalnızca kocasını mutlu edip çocuk doğurmak için var olduğunun düşünüldüğü bir çağda Mulan, seçenekleri konusunda pek mutlu değildir. Çin İmparatoru, her bir ailenin bir erkeğinin, ülkeyi Kuzey istilacılarına karşı korumak için İmparatorluk Ordusunda görev yapması gerektiğine dair bir karar verdiğinde, onurlu bir savaşçının en büyük kızı olan Hua Mulan, hasta olan babasının sağlığı için korktuğundan, onun yerine erkek kılığına girerek savaşa katılır. Hua Jun isimli bir erkek olarak orduya katılan Mulan, her adımında içindeki güçten faydalanması ve gerçek potansiyelini benimsemesi gereken zorlu bir mücadeleye girişir. Savaştaki yetenekleriyle ön plana çıkan genç kadın, bu süreçte komutanına da aşık olur.


5- Penguenler Takımı / Penguin League

James Snider 'ın yönettiği haftanın tek animasyon filminin senaryosunu Thomas Carr , Maria Petrano ve Jacob Tyler birlikte kaleme alıyor.

Penguen pilotlar Flip ve Zooey, daha önce hiçbir kuşun gitmediği bir yere yolculuk yapmakla görevlendirilir. Dost canlısı ve konuşkan bir uzay gemisi olan Slushy, artık keşif gezilerine başlamıştır. Penguenler, Kaptan Stella tarafından yönetilen merkezleri hakkındaki gerçekleri öğrenmek için galaksiler arası yolculuk yapar.

 

6- Pretoria'dan Kaçış / Escape from Pretoria

Francis Annan 'ın yönettiği ve senaristliğini L.H. Adams 'la birlikte üstlendiği gerilim filminin başrollerinde Daniel Radcliffe , Ian Hart, Daniel Webber , Nathan Page ve Stephen Hunter yer alıyor.

Tim Jenkin ve Stephen Lee , apartheid karşıtı gizli operasyonlara karıştıkları için hapse atılan yirmi yaşlarında iki beyaz Güney Afrikalıdır. 12 yıl hapse mahkum edilen ikili, yüksek güvenlikli Pretoria Hapishanesi’ne gönderilir. Jenkin ve Lee burada kendileri gibi tutuklu olan arkadaşları Alex Moumbaris ile birlikte hapishaneden kaçmaya karar verir. Aylar süren hazırlığın ardından üç arkadaş, el yapımı tahta anahtarlar üreterek özgürlüklerine kavuşmaya çalışır.

 

7- Sırlar Kitabı / The Tranlators - Les Traducteurs

Régis Roinsard 'ın yönettiği ve senaryosunu Romain Compingt'le birlikte kaleme aldığı Fransa - Belçika ortak yapımı filmin başrollerini Olga Kurylenko , Alex Lawther , Sidse Babett Knudsen , Riccardo Scamarcio ve Lambert Wilson paylaşıyor.

Dan Brown ’ın Cehennem adlı romanının çeviri sürecinde yaşanan gerçek bir olaya odaklanılan filmde kitabın farklı dillerdeki çevirisinin dünya genelinde aynı anda yayımlanması istenince korsan ve yasa dışı basımlara karşı önlem almak amacıyla çevirmenler çalıştıkları süre boyunca yer altındaki bir alana kapatılırlar. Aksiyonun hiç eksik olmadığı filmde kitabın çok gizli ilk on sayfası internete düşer ve her çevirmenin hayali olan iş kâbusa dönüşür. Hırsız alandakilerin içinden biridir ve kitabın yayımcısı da onun maskesini düşürmek için her şeyi yapmaya hazırdır.