Yaramaz Çocuklar ödüle doymuyor!

Yaramaz Çocuklar, Saraybosna'dan İnsan Hakları Ödülü’yle döndü.


Ahmet Necdet Çupur ’un, geçtiğimiz nisan ayında İsviçre'nin Nyon kentinde düzenlenenn 52. Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali'nde (Visions du Réel) Jüri Özel Ödülü'nü kazanan belgesel filmi Yaramaz Çocuklar, bu yıl 27.’si düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nde İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü.

20 yıl önce eğitimine devam edebilmek için Antakya’daki Keskincik köyünden ayrılan Ahmet Necdet Çupur’un kardeşlerine destek olmak için Fransa’dan köyüne dönüp onların yaşadıklarını kayıt altına aldığı Yaramaz Çocuklar, dünya prömiyerini yaptığı 52. Visions du Réel - Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönmüş ve sonrasında DocsBarcelona’da gösterilmişti.

Bu yıl 27.’si düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nde İnsan Hakları Ödülü’ne layık görülen belgeselin yönetmeni Ahmet Necdet Çupur, ödülle ilgili fikirlerini ise şöyle belirtti:

Bu filmle beraber geçmişim ve ailemle bağ kurabileceğime inandım. Ailem ve geleneklerle aramdaki bağları koparmadan bir çözüm üretebileceğimize; eskileri yıkmadan yeni değerler oluşturabileceğimize inandım. Bu belgeselin, gelecek kuşakların daha iyi bir hayat yaşayabilmeleri için gerçek bir umut olabilmesini diliyorum.

Yapımcılığını Liman Film, TS Productions ve Jyoti Film’in üstlendiği Türkiye-Fransa-Almanya ortak yapımı ‘Yaramaz Çocuklar’, yapım aşamasında Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu, CNC Fransa, Sundance DFP prodüksiyon, Doha Film Enstitüsü, Hamburg Film Fonu ve Berlinale World Cinema Fund tarafından desteklendi. Post prodüksiyon aşamasında, Köprüde Buluşmalar ve Antalya Film Forum’dan ödül kazanan belgeselin önümüzdeki aylarda Türkiye prömiyeri yapması planlanıyor.