Yeliz Yeşilmen çocuğunu tuzlayacak!

İkinci kez anne olan Yeliz Yeşilmen doktorların zararlı bulduğu adeti uygulayacak.Ali Uğur Akbaş’la olan evliliğinden doğan ikinci çocuğunu ağustos ayının son günlerinde kucağına alan oyuncu Yeliz Yeşilmen , 40’ı çıkan oğlu için okunacak olan duayı ve yapacağı tuzlama işlemini sosyal medya hesabından duyurdu.

Bebeklerin terinin kokmaması adına uygulanan ancak zararlı olduğu doktorlar tarafından defalarca belirtilen bu uygulamayı sosyal medya hesabından duyuran Yeliz Yeşilmen, takipçileri tarafından da eleştirildi. İşte Yeliz Yeşilmen’in o mesajı ve doktorların konuyla ilgili uyarısı: “Bugün Allah’ın izniyle 40 günlük olduk.40 yıkaması ve duamız ve tuzlama işlemi yapılacak.”

Doktorlar uyarıyor 

Bebeğin ilk yıkama suyuna 1-2 çay kaşığı tuz katıldığını belirten doktorlar, İşi daha da ileri boyutlara götüren bazı ailelerin, bebeğin tüm vücudunu tuza batırdığını, hatta ağzına tuz verdiğini söylüyor. Tuzlanan bebeğin büyüyünce terinin kokmayacağı inancının bilimsellikten uzak olduğunu anlatan doktorlar, bu uygulamayı sürdüren ebeveynleri şu sözlerle uyarıyor: Ter bezi salgıları ergenlik çağında gelişmeye başladığı için tuzlamanın, ter kokusunun giderilmesi konusunda hiçbir yararı yoktur, üstelik bebeğin sağlığı açısından ciddi yan etkilere sahiptir.

Tuzlanan bebeklerde önemli boyutlarda su kaybı, kandaki tuz oranının yükselmesine bağlı havale geçirme, tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir. Göbeğe tuz dökülmesi sonucu kana mikrop karışması ve nadiren olsa da tetanos görülebilmektedir. Tuzlamanın bir diğer olumsuz sonucu ise deri üzerindeki kimyasal tahrişe bağlı cilt reaksiyonu ve pişiklerin oluşmasıdır.