Yeni hafta... Yeni filmler...

Bu hafta 3'ü yerli toplam 9 yeni film sinemaseverlerle buluşuyor.


Sinema salonlarımızda bu hafta 9 yeni film vizyona giriyor. Bu filmlerin 3 tanesini yerli filmler oluştururken animasyon filmi Aslan Kral haftanın öne çıkması beklenen yapımı olarak karşımıza çıkıyor.

İyi seyirler...

Akıllara Seza

Yönetmenliğini Serdal Genç 'in ve senaristliğini Alper Kıvılcım ve Özgür Bakar 'ın üstlendiği filmin başrollerini Aslıhan Güner , Timur Acar , İnan Ulaş Torun , Kemal Uçar ve Haldun Boysan paylaşıyorlar.

Romantik komedi türündeki Akıllara Seza, Mustafa adındaki genç bir adamın hikayesini konu ediyor. 1997 yılında liseyi bitirmenin heyecanı içerisinde olan Mustafa, mezuniyete giderken kaza geçirir. Komaya giren Mustafa, uzun yıllar uyanamaz. Aradan geçen 22 yılın ardından gözlerini açan Mustafa, sevdiği kız Seza’nın peşine düşer. Ancak onun komada olduğu dönemde birçok şey değişmiştir. Hayata yeniden başlayan Mustafa, bu süreçte teknoloji ve medeniyetle büyük bir çatışmaya girer.


Aslan Kral / The Lion King

İlk vizyona girdiği 1994 yılında çok sevilen animasyon filmi Aslan Kral'ın yeni nesil yapımı yine Disney'den geliyor. Filmin yönetmenliğini Jon Favreau üstlenirken senaryosunu Jeff Nathanson ve Brenda Chapman kaleme almışlar. Filmin orijinal seslendirmelerinde ise James Earl Jones , Donald Glover , Beyonce, Chiwetel Ejiofor ve Keegan-Michael Key gibi isimler yer alıyor.

Vahşi Afrika'da henüz yeni doğan bir aslan, doğaya egemen düzenin kökünden sarsılacağı bir döneme tanıklık etmek üzeredir. Doğanın kralı olan babasının tacının veliahtı olan Simba, kötülüklerle ve kötü hayvanlarla dolu ormanlarda günden güne daha fazla öğrenecek ve daha fazla büyüyecektir. Simba'nın sorumluluklarını üstlenme ve sorunları çözme becerisi, ormanın yeni kurallarını belirleyecektir. 


Ecinni: Tılsımlı Mezar

Yönetmen ve senarist koltuğunda Mehmet Sağlam’ın oturduğu “Ecinni” filminin devam halkası olan Ecinni: Tılsımlı Mezar filminin başrollerini Önem Pişkin , Berkay Berkman , Elis Büşra Kılıç , Aslı Şimşek ve Batuhan Zeybek paylaşıyorlar.

Osmanlı’dan kalma 400 yıllık bir köyde yaşanan olaylar konu edildiği filmde iki yakın arkadaş olan Yılmaz ve Sinan, Ecinni isimli film için çekilen videodaki hikayeden oldukça etkilenir. Filmin çekildiği köye gidip araştırma yapmak isteyen Yılmaz ve Sinan, yanlarına gözcülük yapmaları için kız arkadaşları Eda ve Sema'yı da alarak yola koyulur. Olayların geçtiği köye gelen arkadaşlar, burada bir mezarlığa gider. Grup vakit kaybetmeden 400 yıl önce kolunda bileziği ile gömülen Ermeni rahibenin mezarını açmaya başlar. Ancak onların mezarı kazmaya başlamasıyla kendisini gösteren tılsımlar, korkunç olayların yaşanmasına neden olur.


Gloria Bell

Başrollerinde Julianne Moore , John Turturro , Caren Pistorius , Michael Cera ve Chris Mulkey 'in yer aldığı Şili-ABD ortak yapımı filmin yönetmenliğini Sebastián Lelio yaparken senaryosunu ise yönetmen Lelio ile birlikte Alice Johnson Boher kaleme almışlar.

Kocasından boşanmış, dul bir kadın olan Gloria Bell 50'li yaşlarındadır. Ancak bir anneanne olmaktan daha etkin bir hayatı hedefleyen Gloria gündüzlerini ofisinde çalışarak geçirir. Akşam olduğunda ise kendini dans pistine bırakır. Özgür ruhlu bir kadın olan Gloria’nın hayatı, dışarı çıktığı bir gece Arnold adında bir adamla tanışması ile bambaşka bir hal alır. Aşkın büyülü heyecanını yeniden hissetmeye başlayan Gloria, kendisini flört, aile, kimlik karmaşası içerinden beklenmedik bir romantizm içerisinde bulur. İlk başta her şey çok güzel gitse de zamanla hayatının ikiye bölünmüş olduğunu fark eder. Bir yandan kendi yetişkin çocukları, bir yandan Arnold’un üzerinde hala çok güçlü bir baskıları olan eski eşi ve yetişkin kızları arasında kalan Gloria, geçmişten nasıl kurtulacağını bilemediği gibi nasıl ilerleyebileceğini de çözememektedir. Tek bildiği şey, kendi hayatının yönünü kendi belirlemek zorundadır. 


İmparator: Yeraltı Dünyasının Hükümdarı / L'Empereur de Paris

Yönetmenliğini Jean-François Richet 'in üstlendiği filmin senaryosunda ise yönetmen Jean-François Richet ve Éric Besnard 'ın imzaları var. Başrollerde ise Vincent Cassel , Freya Mavor , Denis Ménochet , August Diehl ve Olga Kurylenko yer alıyorlar.

François Vidocq, işlemediği bir suçtan dolayı cezaevine atılır. Döneminde dünyanın en büyüğü olan cezaevinden kaçar fakat kendisini yeraltı dünyasının içinde bulur. Kaçışı ile tüm dillere dolanan François, basit bir tüccar kılığına girerek varlığını unutturmaya çalışır. Ancak geçmişi onun peşini bırakmaz. Eski hücre arkadaşları tarafından işlemediği bir cinayetle suçlanan François, masumiyetini ve iyi niyetini göstermek için polisle anlaşma yapar. François, özgürlüğü karşılığında yeraltı dünyasında polisle birlikte savaşmaya hazırdır. Eski mahkum, polis memurlarının düşmanlığı ve başına konan ödül ile birlikte yeraltı dünyasının öfke dolu dünyasına karışır.

 

Kripto Vurgun / Crypto

ABD yapımı suç-drama ve gerilim temalı filmin başrollerini Luke Hemsworth , Alexis Bledel , Kurt Russell , Vincent Kartheiser ve Jill Hennessy paylaşırken yönetmenliğini John Stalberg Jr. ve senaristliğini ise Carlyle Eubank , David Frigerio ikilisi yapıyor.

Kripto Vurgun'da, genç bir ajanın kara para aklama çetesiyle mücadelesine odaklanıyor. Karmakarışık bir yolsuzluk ve dolandırıcılık ağını araştırmakla görevlendirilen ajan, değişen ekonomik düzende aile çiftliklerini ayakta tutmaya çalışan babası ve abisinin yaşadığı memleketi New York’a gelir. Ajan kısa süre içerisinde kendini, gizemli bir sanat simsarının, kripto para meraklısından siber dedektife dönüşen bir adamın ve acımasız müşterilerinin ihaleleriyle ilgilenen yozlaşmış bir muhasebecinin içinde yer aldığı tehlikeli bir yeraltı dünyasında tuzağa düşmüş halde bulur.


Kurtuluş Günü / D-Day Assassins

Andrew Jones 'un yönetmenliğini ve eşi Sharron Jones 'la birlikte senaristliğini üstlendiği filmin başrollerini Mark Homer , Erick Hayden , Dennis Farrin , Derek Nelson ve Lee Bane paylaşıyorlar.

'The Filthy Thirteen' isimli Amerikan askerî timi, emirlere karşı gelmek, kışlalarından çıkıp AWOL’a gitmek, sık sık banyo yapmak gibi nedenlerle üstleri için büyük bir sorun haline gelir. Tim, Normandiya'nın işgalinde Alman sınırının arkasına paraşütle iniş yapacak ilk birim olarak seçilince, sorunlu davranışlarını telafi etmeleri için bir fırsat elde eder. Onlardan yapılması istenen şey düşman bölgesinde yaya olarak ilerlemek ve Nazi ikmal hatlarını imha ederek kaçış rotaları çizmektir. Birçoğu bu görevi intihar olarak görse de düşmanı devirmek için her şeyi göze alan gruba güvenmelerinden başka çere yoktur.


Şahıs 46

Gerilim filmi Şahıs 46'nın yönetmenliğini ve senaristliğini Çağatay Düz ve Ege Demirbüken birlikte üstleniyorlar. Filmin oyuncu kadrosunda ise Hüseyin Ezgi Taşkın , Melis Tamtaş , Ramazan Mert Durak , Melisa Akpolat ve Ata Cücen yer alıyorlar.

Üç yakın arkadaş, düzenlenen gençlik festivaline gitmeyi planlar. Ekip, hiç vakit kaybetmeden gönüllerince eğlenecekleri festivale gitmek için yola koyulur. Üç kişi çıktıkları yolculuklarında yanlarına yolda kalan iki otostopçuyu alırlar. Fakat tam da ıssız bir yerden geçerken araçları bozulunca gençler mecburen mola vermek zorunda kalır. Yardım çağırmak için etrafı dolaşmaya başlayan gençler, ışıklarının yandığını gördükleri eve gitmeye karar verir. Ev sahibi, kendisinden yardım isteyen gençleri memnuniyetle evine davet eder. Araçlarına bakmadan önce onlara güzel bir yemek hazırlar. Kendilerine yapılan yardımdan son derece hoşnut olan gençler yemekten sonra arabaya dönmeyi ister. Fakat ev sahibinin onları evden dışarı bırakmaya pek niyeti yoktur.


Zavallı / Oiktos

Yunan menşeli dram filmi Zavallı'nın yönetmen koltuğunda Babis Makridis oturuyor. Senaryosunu ise yönetmen Makridis'le birlikte Efthymis Filippou 'nun kaleme aldığı filmin başrollerini Evdoxia Androulidaki , Georgina Chryskioti , Giannis Drakopoulos , Makis Papadimitriou ve Evi Saoulidou paylaşıyorlar.

Lawyer, hayatında her şeyin yolunda gittiği dönemde dahi mutlu olamaz. Çünkü kendisi mutsuzluktan nemalanan bir adamdır. Ne zamanki durum tersine döner işte o zaman Lawyer mutlu olabilir. Yakaladığı mutluluğu devam ettirebilmek için her daim mutsuz olmayı arzular. Hüsrana ve kedere öyle sıkı sıkıya bağlıdır ki acı hissinin dışında hiçbir şey onun yüzünün gülmesine neden olmaz. Genç adam bu yüzden acıyı bir giysi gibi üzerinde taşıyabilmek için elinden ne geliyorsa yapmaya hazırdır.