Yeni yılı evde karşılayacaklara!

Yılbaşını coşkusunu ailenizle doya doya yaşamanız için en güzel 15 tercih!


Bol kısıtlamalı 2020 yılı geride kalırken 2021 yılında yeni bir sayfa açmak herkesin umudu. Yılbaşı coşkusunu her yıl eğlence mekanlarında ya da geniş alanlarda yaşamayı tercih edenlere bu yıl kötü haber geldi. Koronavirüsü salgını tedbirleri dolayısıyla sokağa çıkma yasağı getirilince yediden yetmişe herkes yeni yıl coşkusunu evinde yaşayacak.

Saatlerce “Hangi filmi izleyelim? ” diye düşünmenize gerek yok... Yılbaşının vazgeçilmesi olan film önerilerini sizin için bir araya getirdik. Siz sadece sıcak çikolatınızı, patlamış mısır ya da bol sulu portakallarınızı hazırlayın film seçme işini biz yapalım.

İntersinema.com olarak hepinize iyi seyirler, mutlu yıllar...

 

Şahane Hayat / It's a Wonderful Life (1946) - 8,6

Yönetmen: Frank Capra
Senaryo: Frank Capra
Oyuncular: James Stewart , Donna Reed , Mary Hatch , Thomas Mitchell , Henry Travers

Üst üste gelen olaylar yüzünden intiharın eşiğinde olan işadamı George Bailey, Noel gecesi köprünün kenarında yaşamına son vermek üzereyken koruyucu meleği Clarence ile tanışır. George’un intiharını engellemek için küçük bir oyun oynamaya karar veren Clarence, George’a hayatındaki insanların onunla tanışmasaydı neler yaşayacağını gösterir.

 

Noel Gecesi Kabusu / The Nightmare Before Christmas (1993) - 8,1

Yönetmen: Henry Selick
Senaryo: Tim Burton , Michael McDowell
Seslendirme: Chris Sarandon , Catherine O'Hara , Danny Elfman , William Hickey , Glenn Shadix

Filmde, Balkabağı Kral Jack Skellington'un hanedanlığı, Halloweentown'da geçen olaylar işlenmektedir. Kabuslardan fırlamış bir kasabayı andıran Halloweentown, cinler, ecinniler, periler, ruhlar, gulyabaniler ve yarasalardan oluşan 'dinamik' bir nüfusa sahiptir. Jack'in yolu, bir gün Christmastown’a düşer. Bu tuhaf memlekete yaptığı bu ziyaret sonucu, bu tuhaf yerden çok etkilenir. Christmastown'da gördüklerine özenerek kendi şehrini de oraya benzetmek için Santa Claus’u kaçırır. Santa’nın yerine geçen Jack, çocuklara kendince alternatif hediyeler dağıtmaya başlar.

 

Yılbaşı Hikayesi / A Christmas Story (1983) - 7,9

Yönetmen: Bob Clark
Senaryo: Jean Shepherd , Leigh Brown
Oyuncular: Melinda Dillon , Darren McGavin , Scott Schwartz , Tedde Moore , R.D. Robb

Dokuz yaşındaki Ralphie, yılbaşı hediyesi olarak Daisy Brand Red Ryder 200 atış kapasiteli havalı tüfeğin hayalini kurmaktadır. Ne yazık ki annesi gözüne zarar vereceğini söyleyerek bu hediyeye karşı çıkmakta, Ralphie de bu tüfeği elde etmenin yollarını aramaktadır. Küçük kardeş Randy ise ayrı bir eğlence kaynağıdır. Aile babası yaşlı adam Mr.Parker ise radyo yarışmasından kazandığı enteresan ödülle gurur duymakta, herkesin bunu görebileceği şekilde sergilemek istemektedir.

 

34. Caddedeki Mucize / Miracle on 34th Street (1947) - 7,9

Yönetmen: George Seaton
Senaryo: George Seaton, Valentine Davies
Oyuncular: Maureen O'Hara , John Payne , Edmund Gwenn , Gene Lockhart , Natalie Wood

Susan Walker (Natalie Wood) bir mağazada çalışan Kris Kringle'ın (Edmund Gwenn) gerçek Santa Claus (Noel Baba) olduğunu iddia ediyor ve hatta bunu kanıtlamaya da çalışıyor. Oscar ödüllü bu komedi fantazisi 1973'te televizyon için 1994'te sinema için yeniden çekildi.

 

Hayalet Avcıları / Ghostbusters (1984) - 7,8

Yönetmen: Ivan Reitman
Senaryo: Dan Aykroyd , Harold Ramis
Oyuncular: Bill Murray , Harold Ramis, Rick Moranis , Annie Potts , Janine Melnitz

Tuhaf üç bilim adamı New York'taki bir üniversitede gizli çalışmalar yaptıkları rahat yerlerinden kovulmuşlardır. Yeni bir işe girişmişlerdir artık onlar Hayalet Avcıları'dır. Eski bir itfaiye binasında sıkıntı veren hayaletleri, ruhları ve hortlakları kapana kıstırmak için 'Ghostbusters' adında bir dükkan açmışlardır. Şehirde tanımsız şeytani bir varlık ortaya çıkmıştır ve Hayalet Avcılarımız Büyük Elma'yı kurtarmakla görevlidirler.

 

Kiss Kiss Bang Bang (2005) - 7,6

Yönetmen: Shane Black
Senaryo: Brett Halliday , Shane Black
Oyuncular: Robert Downey Jr. , Val Kilmer , Michelle Monaghan , Corbin Bernsen , Dash Mihok

Harry’nin asıl işi hırsızlıktır. Ancak hesapta olmayan olaylar aracılığı ile bir anda kendisini oyunculukla ilgili bir elemelerde bulur. Rol dedektifliktir. Sonra başarılı olmaya aklına koyar ve ciddi bir biçimde oyunculuk öğrenmeye başlar. Rastlantı bu ya okul arkadaşı Harmony ile derslerde karşılaşır. Ancak Harry bunca zaman sonra onu etkilemekten vazgeçmek niyetinde değildir. Kahraman ayaklarında kendini öne sürer. Ancak ne yazık ki durum pek göründüğü gibi değildir zira bu rol her an gerçeğe dönüşme potansiyeli taşımaktadır.

 

Aşk Her Yerde / Love Actually (2003) - 7,6

Yönetmen: Richard Curtis
Senaryo: Richard Curtis
Oyuncular: Bill Nighy , Gregor Fisher , Rory MacGregor , Colin Firth , Sienna Guillory

Dünyanın yönetim koltuğunda oturan otoriter başkanı ya da kitleleri büyüleyen bir rockstar olun aynı kapıya çıkacaktır: Aşktan kaçamazsınız! İşte, günümüz Londra’sında Noel’den iki ay önce yaşanan farklı olayları mercek altına alan 'Aşk Her Yerde' adlı bu filmde de, aşkın yüceliği üzerine bir yapım... Filmin nihai amacının, aşkın yüceliğine dair bir güzelleme olduğunu ileri sürmek mümkün... Belki de 'Aşk Her Yerde'nin başrolünde 'Aslında Aşk' var...

 

Eğlenceler Oteli / White Christmas (1954) - 7,6

Yönetmen: Michael Curtiz
Senaryo: Norman Krasna , Norman Panama
Oyuncular: Bing Crosby , Danny Kaye, Rosemary Clooney, Vera-Ellen, Dean Jagger

İki yetenekli dansçı savaştan sonra bir araya gelerek gösteri dünyasına girerler. O kış gruplarına bayan elemanlar da katarak Noel'i geçirmek üzere Vermont'a giderler. Asıl macera, otelin sahibinin maddi zorluklarla boğuşan eski bir ordu komutanı olduğunu keşfetmeleriyle başlar.

 

Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde / Christmas Vacation (1989) - 7,6

Yönetmen: Jeremiah S. Chechik
Senaryo: John Hughes
Oyuncular: Chevy Chase , Beverly D'Angelo , Juliette Lewis , Johnny Galecki , John Randolph

Chicago banliyösünde yaşayan Griswold ailesi tatil için Walley World isimli eğlenci parkına gitmek için Los Angeles'a gitmeye karar verirler. Yolda başlarına gelen bazı olaylar sonrası Kansas'daki kuzenleri Eddie'ye de uğrarlar. Burada yanlarına Edna Teyze dedikleri yaşlı bir bayanı da alırlar. Kadının yolda ölmesi üzerine onu Phoenix' de bırakırlar. Nihayetinde binbir güçlükle parka vardıklarında parkın tadilat nedeni ile kapalı olduğunu görürler. Clark Griswold parkın güvenlik görevlisine zorla tüm eğlence aletlerini çalıştırır. Ancak bir süre sonra tutuklanırlar. Fakat onları bu durumdan park sahibi kurtarır.

 

Harry Sally'yle Tanışınca / When Harry Met Sally... (1989) - 7,6

Yönetmen: Rob Reiner
Senaryo: Nora Ephron
Oyuncular: Billy Crystal , Meg Ryan, Carrie Fisher , Bruno Kirby , Steven Ford

Harry de Sally de Chicago Üniversitesi'nde okudukları halde ancak mezuniyetten sonra New York'a giderken tanışır. Yolda uzun uzun sohbet ederler ve 'Kadın ile erkek sadece arkadaş olamaz' kanısına varırlar. New York'a varınca ikili kendi hayatlarını yaşar ancak arada görüşüp birbirine olan bitenden bahseder. Bir gün Harry eşinden ayrılır ve Sally ile aralarında iyi bir dostluk başlar. İkili artık birbirine aşık olmamak için büyük çabalar sarf edecektir.

 

Evde Tek Başına / Home Alone (1990) - 7,6

Yönetmen: Chris Columbus
Senaryo: John Hughes
Oyuncular: Macaulay Culkin , Joe Pesci , Daniel Stern , John Heard , John Heard

Ailesinden nefret eden Kevin aldığı ceza üzerine geceyi çatıkatında geçirir yalnız ertesi gün uyandığında ailesinin evde olmadığını, tatile giderken onu unuttuklarını farkeder. Başta panikleyen Kevin bunun fırsat olduğunu çok geçmeden anlar ve yalnızlığın tadını çıkarmaya başlar. Eve gözlerini dikmiş olan 2 hırsızı evden uzaklaştırmak artık Kevin'a düşmüştür.

 

Efsane Beşli / Rise of the Guardians (2012) - 7,3

Yönetmen: Peter Ramsey
Senaryo: William Joyce , David Lindsay-Abaire
Seslendirme: Chris Pine , Alec Baldwin , Hugh Jackman , Isla Fisher , Jude Law

Efsane Beşli, sıra dışı becerilere sahip bir grup kahramandan oluşuyor. ‘Kara’ olarak bilinen kötü ruh, inançlarımızı yok etmek için işe koyulduğunda Efsane Beşli umutlarımızı korumak için ilk defa kaba kuvvete başvurmak zorunda kalır. Kara, dünyayı kuşatmak için korku yayarken, Jack Frost’un onu yenmek için Efsane Beşli ekibine katılması gerekmektedir.

 

Gremlinler / Gremlins (1984) - 7,3

Yönetmen: Joe Dante
Senaryo: Chris Columbus
Oyuncular: Hoyt Axton , Arnie Moore , Corey Feldman , Zach Galligan , Harry Carey Jr.

Onu asla ıslatmayın, parlak ışıklardan uzak durun ve ne kadar ağlayıp yalvarsa da onu asla gece yarısından sonra beslemeyin. Genç Billy Peltzer yeni sevimli hayvanını alırken bunları öğrenmişti. Fakat Billy umduğundan çok fazlasıyla karşılaşacaktı.

 

Hediye Operasyonu / Arthur Christmas (2011) - 7,1

Yönetmen: Sarah Smith , Barry Cook
Senaryo: Peter Baynham , Sarah Smith
Seslendirme: James McAvoy , Hugh Laurie , Bill Nighy, Jim Broadbent , Imelda Staunton

Arthur efsanevi Noel Baba’nın en küçük oğludur ve Noel Baba'nın hediye dağıtma merkezi olan operasyon üssünde ekipteki herkes gibi canla başla çalışmaktadır. Fakat tıkır tıkır işleyen bu operasyon merkezinde hediyesini bekleyen yüz milyonlarca çocuk içinden bu sefer bir tanesini atlanır. Şimdi Arthur'un görevi Noel sabahından önce son hediyeyi sahibine ulaştırmaktır.

 

Elf (2003) - 7,0

Yönetmen: Jon Favreau
Senaryo: David Berenbaum
Oyuncular: Will Ferrell , James Caan , Bob Newhart , Edward Asner , Mary Steenburgen

Kuzey Kutbu’nda yaşayan ve bir Elf olduğunu sanan Buddy’nin yaşı ilerledikçe boyu da büyümeye başlamıştır. Böylece, onun aslında bir insan olduğu gerçeği ortaya çıkar. Bu durum üzerine Buddy, esas babasını bulmak amacıyla New York’a gelir. Kendi büyüdüğü dünyaya hiç benzemeyen New York’ta yeni bir baba, yeni bir anne ve bir kardeş kazanır. Ancak, Buddy’i bu yeni dünyada en çok endişelendiren, insanların Noel’e karşı olan inançlarının çok zayıf olmasıdır.

 

Bonus:

Evde Tek Başına 2 / Home Alone 2: Lost in New York (1992) - 6,8

Yönetmen: Chris Columbus
Senaryo: John Hughes
Oyuncular: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, Catherine O'Hara, John Heard

MacAllister ailesi Noel tatili için bu kez Miami'ye gitmeyi planlamaktadır. Havalalanında Kevin ailesinden ayrılır ve yanlışlıkla New York'a giden uçağa biner. Şehre geldiğinde Kevin yine başının çaresine bakacaktır. Babasının kredi kartı ile kendisine güzel bir süit kiralayan Kevin oyuncakçı Duncan ile iyi arkadaş olur.

Bu sırada Kevin'in daha önce alt ettiği hırsızlar Marv ve Harry hapisten kaçmışlardır. New York sokaklarında hırsızlarla karşılaşan ve onlardan kaçmayı başaran Kevin, Harry ve Marv'ın hain planını öğrenir. İkili bu sefer Duncan'ın oyuncakçı dükkanı soymayı düşünmektedirler. Ancak karşılarında yine Kevin'i ve onun çılgın savunma yöntemlerini bulacaklardır.