Yerli mi, yabancı mı?

Yerli filmler ilk 9 ayda seyirci sayısında yabancı filmlerin gerisinde kaldı.


Ülkemizdeki gişe hasılatı ve seyirci sayılarının kayıtlarını tutan Box Office Türkiye, 2019’un ilk 35 haftasını 2018’deki aynı dönemle karşılaştıran bir grafik yayınladı. Yayınlanan grafikte yerli filmlerin seyirci sayısındaki büyük düşüş dikkat çekti.

Aralarında Cem Yılmaz , Yılmaz Erdoğan ve Şahan Gökbakar gibi büyük gişe hasılatları yapan filmlerin yapımcıları ve oyuncuları biletlerde yapılan patlamış mısır hamlelerinden şikâyetçi olmuşlardı.

Box Office Türkiye'nin Instagram hesabından paylaştığı 2019’un ilk 35 haftasını kapsayan grafiğe göre yerli filmlere giden seyirci sayısında büyük bir düşüş var.

Box Office Türkiye verilerine göre 2019’un ilk 35 haftasında sinema salonlarına toplamda 33,5 milyon kişi giderken bunun 14,4 milyonunu yerli filmlere 19,1 milyonunu ise yabancı filmlere gidenler oluşturuyor.

2019’un ilk 35 haftasında sinemaya giden seyirci oranında %23,3’lük bir düşüş yaşanırken yerli filme giden seyirciler sayısında ise %43,2'lik bir düşüş ve yabancı filmlerin gişesindeyse %4,2’lik bir artış göze çarpıyor.

Yılmaz Erdoğan'ın Şubat ayında vizyona giren yeni filmi Organize İşler Sazan Sarmalı'nın henüz vizyonda iken Netflix'te yayınlanması ve seyircinin filmi sinema yerine buradan izlemiş olması da bu sayının düşmesinde bir etken olabilir.

Bu düşüşe sebep olarak bu yılın başlarında Türkiye’nin en büyük salon zincirinin sahibi olan Cinemaximum ile sinema sektöründe yer alan isimler arasında patlamış mısır krizi gösterilse de sebebin sadece bu olaya mal edilemeyeceği de açık görülüyor. Çünkü bazı yerli filmlerin özellikle konu olarak sık sık tekrara düşmüş olmaları ve filmlerdeki esprilerin fazlaca bel altına inmesinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Cem Yılmaz’ın yeni filmi Karakomik Filmler ve Şahan Gökbakar'ın Recep İvedik 6 filminin vizyona girmesiyle birlikte aradaki farkın kapanması hatta yerli film seyirci sayısının öne geçmesi kuvvetle muhtemel.