Yeşilçam'ın yıldızlarına saygıyla...

İşte Türk sinemasına emek vermiş ve aramızdan ayrılan Yeşilçam yıldızları...


Yeşilçam... 

İlk olarak 1896 yılında İstanbul Galatasaray'da bir birahanede gösterilen 'Bir Trenin La Ciotat Garına Varışı' isimli Fransız yapımı filmle başlayan 121 yıllık gösteri dünyası...

Bundan 18 yıl sonra ilk yerli film çekilir. Belgesel tarzında çekilen bu filmin adı 'Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı' idi ve yönetmenliğini Fuat Uzkınay yapmıştı.

İlk filmden günümüze kadar dramdan komediye, müzikalden sanat filmine, gerilimden psikolojik filme kadar onbinlerce film çekilmiştir Yeşilçam'da.

Yönetmenler, senaristler, yapımcılar, oyuncular, figüranlar, ışıkçılar, kostümcüler, makyözler, kameramanlar...

Kimler geldi, kimler geçti Yeşilçam Sokağı'ndan...

Kiminin ismi yıllar geçse de unutulmayacak, kiminin ismi hiç hatırlanmayacak ya da bilinmeyecek yüzbinlerce Yeşilçam emekçisi...

Kimini hüzünle, kimini buruk bir tebessümle, kimini de -başarıyla oynadığı karakterden dolayı- kızgınlıkla hatırlayacağız.

Kimi bir huzurevinde, kimi hastane köşesinde, kimi bir kaldırımda, kimi ise sevdiklerinin yanındayken aramızdan ayrıldı.

Hepsini ayrı ayrı sayamayız belki ama Yeşilçam'ın öncüsü olan ve aramızdan kayıp giden yıldızları sizlerle buluşturalım istedik.

Taçsız Kral Ayhan Işık , Tonton Nubar Terziyan , Babacan Hulusi Kentmen , Kötü Adam Erol Taş, bir başka babacan Kadir Savun , Hafize Ana Adile Naşit , Damat Ferit Tarık Akan , Güdük Necmi Halit Akçatepe , Zeki Alasya , Ekrem Bora , Fikret Hakan , Tuncel Kurtiz , Yılmaz Güney , Memduh Ün , Ali Cağaloğlu , Halit Refiğ , Haluk Kurdoğlu , Cevat Kurtuluş , Necdet Tosun , Ali Şen, Aliye Rona , Kenan Pars , Arap Kadri, Yadigar Ejder ,... Ve elbette usta komedyen KEMAL SUNAL...