Yılmaz Güney filmleri Mubi'de!

Mubi, ağustosta birbirinden önemli yapımları abonelerine sunuyor.


Mubi, bu ay abonelerine Yılmaz Güney filmleriyle birlikte geniş bir film yelpazesi sunuyor.

Günümüzde filmlerinden çok kamusal ve siyasi kimliğiyle gündeme gelen Yılmaz Güney, senarist ve yönetmen olarak, hem kendi sinemamızın hem de dünya sinemasının tarihinde yer etmiş bir isim. 1982’de Altın Palmiye’yi kucaklayan 'Yol' öncesinde çekilen altı film, Yılmaz Güney’in sinema tarihine bıraktığı mirasın temel taşlarını oluşturuyor. Güney’in Seyyit Han, Aç Kurtlar, Umut, Ağıt, Endişe ve Sürü filmleri ağustos ayı programında Mubi izleyicileri ile buluşuyor.

Ağustos’ta ayrıca, Aki Kaurismäki , Alejandro Amenábar , Josephine Decker , Ahmet Boyacıoğlu , Justine Triet , Jean-Jacques Annaud , Ruben Östlund , Manele Labidi , Jean Renoir , Nicolas Winding Refn , Selin Şenköken, Matteo Garrone , Aleksey German Jr.’ında aralarında yer aldığı önemli yönetmenlerin filmleri, Serhat Karaaslan ’ın üç kısa filmi ve yeni filmiyle Cannes'da Jüri Büyük Ödülü'nü kazanan İranlı usta yönetmen Asghar Farhadi 'nin 2010'larda çektiği dört yapıt Mubi koleksiyonuna ekleniyor. 

MUBI’de ağustos ayında öne çıkan filmler

İçimdeki Deniz, 2 Ağustos 

Ötenazi hakkını savunan İspanyol Ramon Sampedro’nun yaşamından ilham alan bu duygusal yoğunluğu yüksek Alejandro Amenábar filmi, 2005 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar kazanmıştı. Javier Bardem ’in hayat verdiği karakterle, insan zihninin ne denli geniş ufuklara açılabileceğini hatırlatan unutulmaz bir öykü.

Madeline, Madeline'i Oynuyor, 3 Ağustos

Son yıllarda Amerikan sinemasından çıkan en özgün bağımsız yapımlardan biri. Yıldızı giderek parlayan yönetmen Josephine Decker, genç bir kadının iç dünyasına dalıp, hakikat ve performansın iç içe geçtiği, kimliğin kırılganlığının test edildiği, çağrışımlarla dolu bir dünya kuruyor. Başroldeki Helena Howard 'a Miranda July ve Molly Parker eşlik ediyor.

Siyah Beyaz, 4 Ağustos 

Türkiye’de pek çok festivalin perde arkasında çalışan Ahmet Boyacıoğlu’nun ilk uzun metrajı, Tuncel Kurtiz , Erkan Can , Şevval Sam , Nejat İşler , Derya Alabora gibi önemli isimlerden oluşan etkileyici bir kadroyu bir araya getiriyor. Çeyrek asırdır Ankara’da sanatçıların, gazetecilerin ve politikacıların uğrak yeri olan bir barın öyküsü.

Sibyl, 7 Ağustos 

Virginie Efira , Adèle Exarchopoulos ve Gaspard Ulliel gibi yıldızlardan oluşan bir kadroya sahip Sibyl, sinema ve psikanalizin kol kola girdiği, bilmeceyi andıran bir erotik gerilim. Genç Fransız yönetmen Justine Triet'nin kurmaca ve hakikat arasındaki çizgiyi bulandıran, sınıflandırılması zor filmi, 2019'da Cannes'da Altın Palmiye için yarışmıştı.

Sevgili, 8 Ağustos 

Marguerite Duras ’nın romanından uyarlanan bu modern klasik, tüm zamanların en tutkulu ve cüretkâr aşk filmlerinden biri. 1920’lerin başında, Fransız sömürgesi altındaki Güneydoğu Asya’da geçen yasak aşk öyküsü, ikonik sahneleriyle, Jean-Jacques Annaud sinemasının zirvesini teşkil ediyor. Jane March ve Tony Ka Fa Leung’un uyumu unutulmaz cinsten.

Turist, 13 Ağustos 

İsveçli yönetmen Ruben Östlund’u dünya sinemasının yıldızlarından biri haline getiren Turist, aile kavramına, erkeklik hallerine ve orta sınıf ahlakına bakışıyla sürekli yeniden gündeme gelen, tazeliğini koruyan bir öyküye sahip. Çıktığı yıl sayısız ödül kazanan, karanlık bir mizaha sahip bu provokatif film, modern klasikler arasına girmeye aday.

Arab Blues, 14 Ağustos

Paterson ve Elly Hakkında gibi filmlerdeki performansıyla göz dolduran İranlı oyuncu Gülşifte Ferahani'nin başrolde olduğu Tunus'ta Bir Divan, kültür çatışmasına dayalı bir komedi. Uzun yıllar Paris'te psikoterapi eğitimi gördükten sonra, memleketi Tunus'a dönen Selma'nın öyküsü, devrim sonrası Tunus'un absürd bir portresini çıkarıyor.

Sulardan Kurtarılan Boudu, 18 Ağustos

Fransız sinemasının büyük ustası Jean Renoir’dan, 1930’lu yıllara damga vurmuş bir klasik. Seine Nehri’nde boğulmak üzereyken kurtarılan bir sokak serserisinin, burjuva bir ailenin dinamiklerini altını üstüne getirişini anlatan, anarşizan bir ruha sahip, hareketli bir güldürü.

Yangın Yerinde Orkideler, 27 Ağustos 

Ressam, fotoğrafçı ve caz tutkunu Ali Arif Ersen, onu yatağa mahkûm eden, nadir görülen bir hastalığa yakalanır. Tiyatro yönetmenliği de yapan Selin Şenköken’in imzasını taşıyan belgesel, bu özgün kişiliğin hayatını aktarırken, Ali Arif Ersen'in zengin düş gücünü, dirençli duruşunu, yaşama duyduğu merak ve heyecanı perdeye yansıtıyor. 

Dogman, 28 Ağustos 

Gomorra gibi sert öyküleriyle İtalyan sinemasına taze bir soluk getiren Matteo Garrone, 1980'li yıllarda işlenmiş vahşice bir cinayeti temel alan filminde, yozlaşmış bir toplumun karanlık köşelerini perdeye yansıtıyor. Bol ödüllü Dogman'in dikkat çekici yanlarından biri de, buradaki rolüyle Cannes'da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Marcello Fonte .

Dovlatov, 31 Ağustos

1970’li yıllarda Leningrad’da geçen öykü, yazar Sergey Dovlatov’un 6 gününü anlatırken, Sovyetlerinin de ruh halini aktarıyor. Yaşamı boyunca hak ettiği ilgiyi bulamayan, ancak ölümünün ardından saygı gören bir adamın varoluş mücadelesi, bir yazar biyografisi olmaktan çıkarak, dönemin siyasi ikliminde sanat ve edebiyatın konumu üzerine anlam kazanıyor.

Serhat Karaaslan'dan Üç Kısa Film

İlk uzun metrajı Görülmüştür ile adından sıkça söz ettiren Serhat Karaaslan, yıllardır kısa filmleriyle sinemaseverlerin ilgisini çekmiş bir isim. Karaaslan’ın hem tematik hem de estetik bir tutarlılığa sahip üç kısa filmi, yönetmenin sinemasal yolculuğunu takip etmek için ideal bir başlangıç noktası oluşturuyor. İtalyan Yeni Gerçekçiliği esintileri taşıyan Bisiklet, korsan DVD satan, Zeki Demirkubuz hayranı genç bir seyyar satıcının portresi Musa ve Van’daki bir dağ köyünde sıcak bir yaz gününde geçen Dondurma, başta çocuklar olmak üzere toplumun sesi işitilmeyen kesimlerinin ve ezilmişlerin öykülerini, yalın ve güçlü bir sinema diliyle anlatıyor.

İnsan Olmak: Aki Kaurismäki'den İki Film Birden

Kuzey mizahı denince akla gelen ilk isimlerden Aki Kaurismäki, sade üslubu ve en karanlık konuların içinden bile bulup çıkardığı mizahı ve hümanist bakış açısıyla Avrupa sinemasında özel bir konuma sahip. Finlandiyalı yönetmenin son 10 yılda çektiği her iki film de, Avrupa’nın en önemli güncel meselesine, göçmenlere karşı ahlaki sorumluluğumuza odaklanıyor. Birbirini tamamlayan iki film, Umut Limanı ve Umudun Öteki Yüzü, göçmenlerin yaşadığı deneyimin vahametini resmederken, mizahın yaydığı ışıkla, insanlığa dair umuda kapı aralamayı ihmal etmiyor.

Olağan Patlamalar: Asghar Farhadi Filmleri

Yeni filmiyle Cannes'da Jüri Büyük Ödülü'nü kazanan İranlı usta yönetmen Asghar Farhadi'nin 2010'larda çektiği dört yapıt Mubi koleksiyonuna ekleniyor. Ustanın başyapıtı olarak görülen, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar sahibi Bir Ayrılık ile başlayan özel gösterim, yönetmenin karakterlerin zaaflarını derinlemesine işlediği filmleri Geçmiş, Satıcı ve Kimse Bilmiyor ile devam ediyor. Farhadi, sınıfsal ve ahlaki çıkmazları, kimseyi yargılamadan, herkesin suçun ve yozlaşmanın ortağı olduğu bir kurgunun içinde anlatmayı başarıyor. İran toplumuna dair fikir veren modern tragedyalar ortaya çıkarıyor.

Ağustos ayının diğer filmleri

Oyunbaz Erkekler, 2017
Geçmiş, 2013
Tek Aşkım, 2014
Herkes İş Başına, 2020
Reinette ve Mirabelle'in Dört Macerası, 1987
Annelerimiz, 2019
Yalnız Kız, 1995
Lima'dan Lina, 2019
İşçiler, 2013
Küçük Adamlar, 2016