Yitik Kuşlar' filmine üç dalda ödül

'Yitik Kuşlar' filmi, Hollywood'da üç dalda ödül aldı.Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla çekilen ve Ermeni tehcirini anlatan 'Yitik Kuşlar' filmi, Hollywood'da üç dalda ödüle layık görüldü Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla çekilen ve Ermeni tehcirini anlatan 'Yitik Kuşlar' filmi, Hollywood'da üç dalda ödül aldı.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Hollywood'da bu yıl 18'inci Uluslararası ARPA Film Festivali gerçekleştirildi. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla Türkiye'de çekilen ilk uzun metrajlı film olma özelliği taşıyan ve Ermeni tehcirinin 100'üncü yılında vizyona giren 'Yitik Kuşlar' filmi, festivalin açılış filmi oldu.

Hollywood Egyptian Theatre'da dünya prömiyerini yapan filmi, 200'ün üzerinde sinemasever izledi. Ermeni tehcirini Bedo ve Maryam adlı iki kardeşin hüzünlü hikayesi üzerinden anlatan film, gözyaşları arasında izlendi. Festivalde film, 'En İyi Film', 'En İyi Yönetmen' ve 'Armin T. Wegner İnsanlık Ödülü' olmak üzere üç dalda ödüle layık görüldü.Filmin yönetmenleri Aren Perdeci ve Ela Alyamaç , ödül töreninde yaptığı konuşmada, filmin yapım sürecinin kendileri için muhteşem bir yolculuk olduğunu ve filmin insanları birleştirmeye vesile olmasını umduklarını belirtti. Perdeci ve Alyamaç, 'Bu filmin, birbirimizi daha iyi anlamada ve geleceğe umutla bakmamızda yardımcı olacağına inanıyoruz' ifadelerini kullandı.

Festivalde ayrıca ünlü aktör Esai Morales 'e de 'Yaşam Boyu Başarı' ödülü verildi. Sanat yoluyla farklı kültürler arasında köprü kurmak ve diyaloğu teşvik etmek amacı taşıyan Uluslararası ARPA Film Festivali, savaş, diaspora, sürgün ve çok kültürlülük konularını işleyen uluslararası yapımları izleyiciyle buluşturuyor.