Yönetmen Yavuz Özkan yoğun bakımda!

Yavuz Özkan, tedavi gördüğü hastanede yoğun bakıma kaldırıldı.


Bir süredir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde organ yetmezliği sebebiyle tedavi altında olan Bir Kadının Anatomisi, Yengeç Sepeti gibi filmlerin yönetmeni Yavuz Özkan , yoğum bakıma kaldırıldı. 

Yavuz Özkan Kimdir?

1942 yılında Yozgat’ta dünyaya gelen Özkan, 20 yaşında başladığı maden işçiliğine 3 yıl devam etti. Ardından 1966 yılında dergi yayıncılığı yapmaya başlayan ünlü yönetmen,  ayrıca Kocaeli Tiyatrosu’nun kurucuları arasındadır. 1970 yılına geldiğinde kısa filmlerle yönetmenlik hayatına başlayan Yavuz Özkan, 10 yıl boyunca Türk Sinemasına hizmet etti. 1980 yılında Parise gitti ve Fransa’da “Sevgiliye Mektuplar,” “Son Savaşçı” gibi Televizyon dizilerinin senaristliğini yaptı.

Yönetmeliğinin dışında oyunculuk deneyimi adına Pihilippe Nuil’in yönetmen koltuğuna oturduğu Suyun Altında Ağaç’ta kamera karşısına geçti. 1987’de memlekete dönen yönetmen, iki arkadaşı ile birlikte Türkiye Sinema ve Audiovisuel Vakfı’nı (TÜRSAK) kurdu. 8 yıl sonra Z-1 Atölyesini de kuran Özkan, burada sıkı bir kadro ile ücretsiz eğitim verdi. 2010 yılında en son senaristliğini de yaptığı “İstanbul’da Aşk”ı yöneten ünlü yönetmen Maden, Flim Bitti, Hayal Kurma Oyunları da dahil 44 film yönetti. İskenderiye Film Festivali ve SİYAD’ın da dahil olduğu 27 ödüle layık görüldü.