Yumurcak...


Genç aktris o gece tiyatroya giderken beş yaşındaki küçük oğlunu da yanına alır. Soğuk, kiralık bir odada oğlunu yalnız bırakamaz. Eşi onları uzun bir süre önce terketmiş bir daha kendisinden haber alınamamıştır.

Genç kadın geceleri sahneye çıkmak ve küçük oğluna tek başına bakmak zorundadır. Genellikle askerlerin izlemeye geldiği bir tiyatroda çıkar sahneye. Ancak son günlerde sahneye çıktığında kendisinde bir tuhaflık bir eksiklik hissetmeye başlamıştır. Bir şeyler yolunda gitmemektedir artık. Sesi kendi sesi değil gibidir artık. Bir tiradın veya şarkının tam orta yerinde ansızın çatallaşır ya da hiç duyulamayacak kadar kısılır. Çatallaşan sesi o gece neredeyse hiç duyulmaz olur ve bir kabus gibi çöker sahnenin ve genç kadının üzerine. Fısıltıyla dönüşen sesiyle çaresizce çırpınmaktadır artık. Küçük çocuk kuliste ayaktadır, annesini izlerken hayret ve korkuyla büyür gözleri. Salonda kahkahalar, ıslıklar yuhalamalar başlarken küçük çocuk neler olup bittiğini bile anlayamaz. Bir an sahne amiri belirir yanında küçük çocuğun. Annesinin arkadaşlarının önünde şarkı söylediğini görmüştür daha önce. 'Haydi ufaklık der şimdi sen çık sahneye! Annene yardımcı ol! ' 

Annesi sahneden yıkılmış bir şekilde sessizce çıkar. Küçük çocuk ne olup bittiğini bile anlayamadan spotların tüm ışığı gözlerinin üzerindedir artık. Orkestra tedirgin bir şekilde Jack Jones şarkısına girer. Ufaklık da orkestrayla başlar şarkıyı mırıldanmaya.

'Herkes Jack Jones'u tanır...  O hep pazar yerindedir... Jack'i hiçbir şekilde kınamam... Ama parasız kaldığından beri daha da kötüledi...'

Derken bozuk para yağmaya başlar sahneye. Şarkının yine tam orta yerinde. Küçük çocuk seyirciye döner ve 'Önce paraları toplayacağım, şarkıma sonra devam edeceğim.' der.

Bu defa kahkahalara boğulur salon. Sahne amiri paraları toplaması için bir mendille gelir, paraları toplamasına yardımcı olur. Sahne amiri içi para dolu mendille kulise yönelince bu kez küçük çocuk paraları geri vermeyeceğini düşünerek kulise doğru sahne amirinin peşinden koşar. Artık seyirciler iki büklüm olmuştur kahkahadan. Ufaklık paraları kulisteki kendisini bekleyen annesine verir.

Sonra yeniden çıkar sahneye. Kaldığı yerden başlar şarkısına alkışlar arasında...

Yumurcak, Charles Chaplin ...

Tiyatro Oyuncusu ve Müzisyen Erdem Topuz