Zeki Alasya hayatını kaybetti

Usta oyuncu, hastanede bu sabah hayata gözlerini yumdu.


Türk sinema ve tiyatrosunun en ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Zeki Alasya , Koç Üniversitesi Hastanesi'nde vefat etti.

Hastaneden yapılan açıklamada, 'Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32'de vefat etmiştir' denildi.

18 Nisan 1943 doğumlu olan Alasya 72 yaşındaydı...

Alasya'nın vefatı, gündeme bomba gibi düştü. Gelen üzücü haber sanat camiasını yasa boğdu.

Atilla Dorsay : Efendliğine hayran olmak ayrıcalıktı

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, 'Modern çağ komedyenlerinden önde gelen biriydi. Metin Akpınar 'la olan birlikteliği sinemamıza ve tiyatromuza en ünlü ikilisini kazandırdı. Zeki Alaysa çok iyi bir karakter oyuncusuydu. Yanında olup onunla konuşmak onun İstanbul efendiliğine hayran olmak büyük bir ayrıcalıktı.' dedi.

Müjdat Gezen : Kardeşimi kaybettim

Müjdat Gezen, 'Çok kötüyüm. Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Biraz önce aldım haberi. Geçen hafta yanına gittim çok aciz gördüm onu. Açık söylemek gerekirse bekliyorduk ama bu kadar erken değildi. Kardeşimi kaybetmiş gibiyim.' ifadesini kullandı.

Nevra Serezli : İnanamıyorum

Zeki Alaysa ile aynı sahneyi paylaşan isimlerden olan Nevra Serezli, 'İnanamıyorum. En son konduracağım insanlardan biri. En ufak şekilde bir birimizi kırmadık. Hep gülerek tiyatrolar da oynadık. Bana kötü günlerimde hep destek olmuştur. Onları hiç unutamam. Sevginin yok olduğu dünyada ender insanlardan biriydi.' şeklinde konuştu.

Melek Baykal : Şu anda şoktayım

Gözyaşları içinde konuşan Melek Baykal, 'Şu anda şoktayım. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok kötüyüm. Kötü bir sürpriz yaptı. Çok kötüyüm çocuklar çok fazla konuşacak durumda değilim.' dedi.

Zeki Alasya kimdir?

Zeki Alasya 18 Nisan 1943 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Kıbrıslı, olan tiyatro ve sinema sanatçısı Alasya, Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın yeğenidir.

Robert Koleji'den mezun olan sanatçı, sanat hayatına da 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner , Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.

Sinemaya 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı.

İlk yönetmenlik deneyimini de yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum yer alır. Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba karakterini canlandırdı.

Son olarak da Kanal D ekranlarında yayınlanan Küçük Ağa dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırdı. Dizi düşen reytingler yüzünden final yapmıştı.

Oynadığı filmler ve diziler

Karaoğlan Geliyor, Sev Kardeşim, Tarkan Altın Madalyon Tatlı Dillim (1972)

Hamsi Nuri, Kaynanam Kudurdu, Yalancı Yarim (1973)

Beş Tavuk Bir Horoz, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Mirasyediler, Salak Milyoner, İmparator, Şenlik Var / Bal Kız (1974)

Beş Milyoncuk Borç Verir Misin, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereden Çıktı Bu Velet (1975)

Hasip İle Nasip, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976)

Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar (1977)

Cafer'in Çilesi, Petrol Kralları (1978)

Doktor, Garibin Çilesi Ölünce Biter, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler (1979)

Şaka Yapma, Baş Belası (1982)

Davetsiz Misafir, Dönme Dolap (1983)

Gülümseyen Dünya (1984)

Yanlış Numara, Patron Duymasın (1985)

Namus Düşmanı (1986)

Güler Misin Ağlar Mısın (1988)

Biz Bize Benzeriz, Zeki Metince (1992)

Hastane (1993)

Yerim Seni (1998)

Güle Güle (1999)

Adada Bir Sonbahar, Oyunbozan (2000)

Dedem, Gofret ve Ben (2001)

Anne Babamla Evlensene, Rus Gelin (2002)

Hababam Sınıfı Merhaba, Ömerçip (2003)

Cennet Mahallesi, Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye'de, Kalbin Zamanı, Pardon, Yabancı Damat, Şans Kapıyı Kırınca (2004)

Can (2006)

Hayattan Korkma, Oyun Bitti (2007)

Akasya Durağı, Görgüsüzler (2008)

Aşk Geliyorum Demez (2009)

Bizim Okul, Arka Sokaklar (2013)

Küçük Ağa (2014)