Zeki Demirkubuz’un tüm filmleri Blutv’de!

Türkiye sinemasının en önemli isimlerinden biri olan ve kariyerine sayısız ödül sığdıran usta yönetmen Zeki Demirkubuz’un tüm filmleri, BluTV’nin arşivinde yerini alıyor.


‘C Blok’tan ‘Masumiyet’e, ‘Yazgı’dan ‘Kader’e; pek çok filmi sinema derslerine ve atölyelerine konu olan, Türkiye Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz ’un tüm filmlerinin yer aldığı filmografisi Ekim ayı itibariyle Türkiye’nin yerli lider online video platformu BluTV’nin zengin arşivine ekleniyor.

Sinema dünyasına Zeki Öktem’in asistanlığını yaparak giren Zeki Demirkubuz ilk uzun metraj filmi ‘C Blok’u çektiği 1994 yılına kadar birçok yönetmene asistanlık yaptı. Serap Aksoy , Fikret Kuşkan , Ülkü Duru ve Selçuk Yöntem gibi usta isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı, 1994 yapımı ‘C Blok’ filmiyle ilk kez yönetmen koltuğunda oturan Demirkubuz, merkezine mutsuz evliliği dağılmakta olan Tülay adlı bir kadını alıyor. Günlük yaşam algılarına ve insanların korkularına değinen film, İstanbul Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile ayrılırken, SİYAD tarafından ise En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görüldü. 

Haluk Bilginer , Güven Kıraç ve Derya Alabora ’nın başrolleri paylaştığı ikinci filmi ‘Masumiyet’in Venedik Film Festivali’nde gösterilmesi üzerine uluslararası alanda da tanınan Demirkubuz’un üçüncü filmi ‘Üçüncü Sayfa’ Locarno ve Rotterdam da dahil olmak üzere birçok festivalde gösterildi. Filmlerde figüranlık yaparak hayatını kazanan İsa’nın tehlikeli bir olayla yüzleşmesi sonucunda yaşadıklarını anlatan filmin ardından usta yönetmen bir evliliğin anatomisini çizdiği ‘İtiraf’ı 2001 yılında sinemaseverlerle buluşturdu. Albert Camus’nun ‘Yabancı’ adlı unutulmaz romanından esinlenerek senaryolaştırdığı ‘Yazgı’ (2001) , ‘İtiraf’ filmi ile birlikte 2002 yılında Cannes Film Festivali’nin ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde gösterildi. Böylece ilk kez Türkiyeli bir yönetmenin iki filmi birden aynı sene içerisinde aynı seçkide yer aldı. 

Demirkubuz, 2003 yılında çektiği ‘Bekleme Odası’ ile kamerasını yaratım sürecinde olan bir yönetmene çevirirken, 2006 yapımı ‘Kader’de ise efsanevi filmi ‘Masumiyet’in iki ana karakteri olan Bekir ile Uğur’un gençliklerini işledi. Berrak Tüzünataç ile Nergis Öztürk ’ün başrollerini paylaştığı ‘Kıskanmak’da güzellik sorunsalını ele alan yönetmen, 2012 yapımı ‘Yeraltı’na aralarında geçmişin defterleri açılan bir grup arkadaşı sinemaseverlerle tanıştırdı. 

Usta yönetmenin 2015 yılında gösterime giren filmi ‘Bulantı’, temeline kimseyi umursamayan, hiçbir şeyin önünde eğilmeyen ancak yaşadığı trajik bir olay karşısında değişimler yaşayan Ahmet’i anlatırken; son filmi ‘Kor’ ise Cemal’in yaşadığı olaylar karşısında korkularıyla yüzleşmesini konu alıyor. 

Demirkubuz’un, başrolünde BluTV’nin çok konuşulan dizisi ‘Saygı’da yer alan Miray Daner ’in olduğu, yeni filmi şimdiden merakla bekleniyor. Usta yönetmenin yeni filmi öncesi sinemasını hatırlamak ve yeniden izlemek isteyen sinemaseverler için BluTV’deki seçki hazine niteliğinde olacak. 

ZEKİ DEMİRKUBUZ FİLMOGRAFİSİ 

C Blok / 1994
Masumiyet / 1997 
Üçüncü Sayfa / 1999
İtiraf / 2001
Yazgı / 2001
Bekleme Odası / 2003 
Kader / 2006 
Kıskanmak / 2009 
Yeraltı / 2012
Bulantı / 2015
Kor / 2016