Stephen Boyd

Stephen Boyd
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :4.07.1931

Kuzey İrlanda kökenli ABD'li aktör.

Doğum adı William Millar olan aktör 60 kadar filmde oynamıştır. Daha çok 1959 yılı yapımı Ben-Hur isimli filmdeki Messala rolü ile hatırlanır.

William Millar, Protestan bir ailenin dokuz çocuğundan biri olarak İrlanda'nın Antrim bölgesinde doğdu. Belfast'ta bir radyo oyununda oynadı ve Londra'da bir sinemada çalıştı. Bir otelde çalışırken aktör Michael Redgrave tarafından keşfedildi. İlk filmi, 1955'de bir 2. Dünya Savaşı konulu İngiliz filmi olan The Man Who Never Was 'dır. Bu filmde İrlandalı bir casusu oynamıştır. 1957'de Bir Fransız filmi olan The Night Heaven Fell'de Brigitte Bardot ile oynadı.

Daha sonra Hollywood'a giderek The Bravados (1958) ve The Best of Everything (1959) filmlerinde rol aldı. 1959'da Ben-Hur filmindeki Massala rolüyle şöhreti yakaladı. Bu filmindeki rolüyle Altın Küre ödülünü de almıştır.[1] Bu başarılı filmden sonra yönetmen Anthony Mann'ın Roma İmparatorluğu'nun Çöküşü (1964) filminde Sophia Loren ile başrolde oynadı. Boyd daha sonra The Inspector, Cleopatra, The Bible: In the Beginning, Cengiz Han ve Fantastik Yolculuk gibi başarılı yapımlarda çalıştı. Son filmi ise 1977 yapımı The Squeeze'dir.

Boyd, 1977'de 45 yaşındayken Northridge, Los Angeles'de bir golf sahasında kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

Görev Aldığı Yapımlar

Stephen Boyd Fotoğrafları

Stephen Boyd FotoğraflarıStephen Boyd FotoğraflarıStephen Boyd FotoğraflarıStephen Boyd FotoğraflarıStephen Boyd Fotoğrafları