Steven Spielberg

Steven Spielberg
Rol :Yönetmen
Doğum Tarihi :18.12.1946
Doğum Yeri:Ohio

ABD'li aktör, senarist, yapımcı ve yönetmen. 

Tam adı Steven Allan Spielberg'dür. Filmleri büyük gişe başarıları kazanmış, tüm zamanların en çok hâsılat yapan yapımlarına imza atmıştır. Premiere dergisince film endüstrisindeki en güçlü ve en etkili figürdür. Ayrıca Life dergisi yönetmeni, kendi jenerasyonundaki en etkili kişi olarak liste başı yapmıştır. 70’lerden 90’lara üç önemli döneme damgasını vuran ve uluslararası arenada hit olup en çok gişe başarısı kazanmış Jaws, E.T. ve Jurassic Park filmlerini yönetmiş, sinema endüstrisinin köşe başlarından birini tutan DreamWorks Pictures’ı kurmuştur. Filmlerinde birbirinden farklı temalar kullanmış, macera ve bilimkurgunun en başarılı örneklerine imza atmış, son yıllarda dramatik öğeler üzerine yoğunlaşmış, aile, savaş, ilişkiler ve terörizm konularında filmler çekmiştir. Filmlerinde II. Dünya Savaşı önemli yer tutmaktadır. Spielberg filmleri sayısız kez Oscar'la ödüllendirilmiştir. Orijinal film müzikleri için John Williams’ı seçen yönetmen, en çok Tom Hanks, Harrison Ford ve Richard Dreyfuss gibi oyuncularla çalışmıştır.

Hayatı

18 Aralık 1946’da 4 çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak Cincinnati, Ohio’da dünyaya geldi. Spielberg’ün soyadı kökleri 17. yüzyıla uzanan Macar Yahudisi akrabalarının Avusturya’da yaşadığı Spielberg kentinden gelmektedir. Bilgisayar mühendisi olan babası Arnold Spielberg’in işleri dolayısıyla çocukluğu Camden, New Jersey, Haddon Township, New Jersey, Phoenix, Arizona Dream ve Saratoga, California Dreamin gibi farklı şehirlerde geçen Spielberg’in izlediği ilk film, Cecil B. DeMille’in The Greatest Show on Earth’üydü. Küçük yaşlarda sinemaya duyduğu büyük ilgiyle hayaller kuran Spielberg, daha sonraları American Film Institute’ye verdiği bir röportajda, ilk kurgusunun oyuncak trenlerini çarpıştırması olduğunu söyleyecekti. Henüz buluğ çağına gelmeden, arkadaşlarıyla birlikte 8mm’lik macera filmleri çeken Spielberg, filmlerin gösterimini evde para karşılığında yapıyor, ablası da misafirlere pop corn satıyordu.

Spielberg ilk ödülünü 13 yaşındayken adını Escape to Nowhere koyduğu 40 dakikalık savaş türündeki filmiyle kazandı. 1963 yılında Phoenix, Arizona Dream’daki Arcadia High School’a devam ederken Spielberg ilk uzun metrajlı bağımsız filmini yazıp yönetti. 140 dakikalık bir bilimkurgu filmi olan ve daha sonra Close Encounters’ı çekerken ona ilham verecek Firelight’ı 400 dolarlık bir bütçeyle çekip, 100 dolar kazandı. Firelight, Spielberg’in ilk büyük tanıtım başarısı oldu, zira Phoenix gazeteleri 16 yaşındaki bu çocuğun büyük gelecek vaat ediğini yazıyordu. Annesiyle babasının boşanmalarının ardından babasıyla birlikte California Dreamin’ya taşındı. 3 kız kardeşi ve annesi Arizona’da kalmıştı. Öğrenimine devam ederken yaşadığı “En kötü tecrübe” ve “Yeryüzündeki cehennem” olarak nitelendirdiği okulu Saratoga High School’dan 1965 yılında mezun oldu. Arkadaşları ona Spielbug lakabını takmışlardı. Kartal İzci olan ve Amerika’nın Erkek İzcileri(BSA) ’dan Distinguished Eagle Scout ödülünü ve sinematografi şeref rozetini alan Spielberg, daha sonraları BSA’nın anti-homoseksüel duruşundan hoşlanmadığı için BSA’dan istifa edecekti.

Spielberg California’ya taşındıktan sonra 3 kez UCLA’nın University of Southern California's School of Cinema-Television bölümüne sinema eğitimi almak için müracaat etmesine rağmen, kabul edilmemişti. Spielberg, hem UCLA’ya kabul edilmeyişi hem de Vietnam savaşında askere alınması riskine karşı ailesinin isteği yüzünden Long Beach’taki California State University’ye kaydoldu. Henüz mezun olmadan sinema tutkusuyla kendini Universal Studios’un kurgu bölümünde haftanın üç günü para almadan çalışan bir stajyer olarak buldu ve film kariyeri bu şekilde başladı.

Kariyeri

1968’de, Universal Studios’ta çalışırken ilk kısa filmi olan Amblin'i çekti. Universal TV başkan yardımcısının 24 dakikalık filmi görmesinden sonra, 21 yaşındaki Spielberg kendisiyle uzun vadeli kontrat imzalanan en genç yönetmen olacaktı. Daha sonraları ona profesyonel anlamda yönetmenlik yolunu açan bu kısa filmin anısına ilk prodüksiyon şirketinin adını da Amblin’ koyacaktı. 1969’da California State University’deki eğitimini Universal Studios’la imzaladığı anlaşma nedeniyle bırakıp, profesyonel olarak yönetmenlik yapmaya başladı. Spielberg’in Universal Studios’taki ilk işi Joan Crawford’un başrolde oynadığı TV dizisi Night Gallery’ydi. 1977’de hayata gözlerini yumana kadar Spielberg’le yakın dost olan Crawford, kendisiyle röportaj yapmak için Night Gallery’nin setine gelen Detroit Free Press’ten Shirley Eder’e Spielberg için şunları söyledi: “Git onunla röportaj yap, çünkü o tüm zamanların en büyük yönetmeni olacak!” Universal Studios, Spielberg’ün işlerinden çok memnun kalınca yönetmenle 3 TV filmi için yeni bir anlaşma daha imzaladı. Bunların ilki Richard Matheson’un romanından uyarlanan 1971 tarihli Duel’di. Ardından 1972’de Something Evil ve 1973’te Savage Grace geldi.

Spielberg, yola 1974 tarihli The Sugarland Express’le devam ettikten sonra, ona kariyerinin ilk yıllarında büyük bir başarı getirecek olan Jaws filmi için 1975’te kamera arkasına geçti. Kurgu, film müziği ve ses dallarında 3 oskarı kucaklayan filmin gişe hasılatı 100 milyon dolar oldu. Box-office rekoru kıran film için basın “Jawsmania” tanımlamasını yaptı. En iyi film adayı olarak da gösterilen Jaws’tan sonra Spielberg, ünlü aktör ve sonraları alter-egosu olduğunu belirteceği Richard Dreyfuss’la ortak oldu. Jaws 2’yi çekmesi yönünde yapılan teklifleri reddeden Spielberg, 1977’de çocukluğundan beri çekmeyi düşündüğü UFO’larla ilgili olan Close Encounters of the Third Kind için kamera arkasındaydı. Film en iyi sinematografi dalında Vilmos Zsigmond’a Oscar Ödülü kazandırdı. 1979’da Pearl Harbor’la ilgili ironik değerlendirmeler yaptığı, Dan Aykroyd, John Belushi ve John Candy’nin başrollerini paylaştıkları 1941 filmini çekti. 1941, gişede istediği başarıyı yakalayamayınca Spielberg, George Lucas ve ekibiyle bir macera filmi için kolları sıvadı: Raiders of the Lost Ark. Film en iyi sanat yönetimi dalında Oscar Ödülü aldı, Spielberg’e ikinci en iyi film Oskar adaylığı getirdi ve 1981 yılının en çok gişe hasılatı kazanan yapımı oldu. Ayrıca Spielberg’in daha sonraki projelerinde de birlikte çalışacağı Harrison Ford’la tanışması için harika bir fırsattı.

1982’de Spielberg ikinci bilimkurgu filmi için kamera arakasındaydı: The Extra-Terrestrial. ET yönetmenin 1993’te çekeceği Jurassic Park’a kadar en çok gişe hasılatı yapan ve Spielberg’in en kişisel filmi oldu. 4 dalda Oscar kazandı. Ayrıca prodüksiyonunda storyboard kullanılmayan ve global pazarlama&reklamcılık stratejileriyle hazırlanan ilk Spielberg filmiydi. Spielberg filmi, anne babası ayrıldığında ne hissettiği hakkında çektiği çok kişisel bir film olarak tanımladı. 27 Haziran 1982’de dönemin Amerika başkanı Ronald Reagan ve eşi Nancy Reagan Spielberg’i davet ederek filmin Beyaz Saray’da gösterimini gerçekleştirdiler. Spielberg ayrıca o dönemde vizyona E.T.’den bir hafta önce giren Poltergeist filminin prodüksiyonunda ve senaryo grubunda yer aldı. 1984’de Spielberg, Star Wars filmlerini çeken George Lucas’ın hikâyesini yazdığı ve başrolde Harrison Ford’u oynatacağı yeni filmi Indiana Jones and the Temple of Doom’u çekti. Film en iyi efekt dalında Oscar ödülünün sahibi oldu.

Güneş İmparatorluğu ve The Color Purple filmlerinden sonra serinin ikincisi Indiana Jones and the Last Crusade için 1989’da kamera arkasındaydı. Bu kez kadroda ünlü oyuncu Sean Connery de vardı. 1989 yılı Spielberg’ün 2 film çektiği ilk yıl oldu. Zira aynı yıl Always’i de izleyiciyle buluşturan Spielberg, gişede istediği sonucu alamadı. Ancak Always, Audrey Hepburn’ün oynadığı son film olarak sinema tarihindeki yerini aldı. Always’in yarattığı hayal kırıklığından sonra Peter Pan’ın hikâyesi Hook’u beyaz perdeye uyarlayan Spielberg, gişede beklediği başarıyı elde edemedi. 1993’te, yeniden bir macera filmi çekmek için kolları sıvayan yönetmen bu kez Michael Crichton’ın romanından beyaz perdeye uyarlayacağı Jurassic Park için iş başındaydı. Film en iyi ses, görüntü efektleri ve en iyi ses dallarında olmak üzere toplam üç Oscarın sahibi oldu ve E.T.’den sonra tüm zamanların en çok ticari başarı kazanan filmiydi. Ayrıca, filmin prodüksiyonu sinema endüstrisinde ilk kez kullanılan DTS(Digital Theatre System) ile yapılmıştı.

Spielberg ayrıca 1993'te Oskar Schindler’in gerçek özyaşam öyküsünü beyaz perdeye taşıdığı ve ona en iyi yönetmen, en iyi film de olmak üzere toplam 7 dalda Oscar kazandıracak [[Schindler's List’i çekti. 1100 kişiyi kendi hayatını kaybetmeyi göze alarak Nazi kampından kurtaran Oskar Schindler’in hayatı, birçok eleştirmen tarafından yönetmenin en önemli ve olgun filmi olarak tanımlansa da, Spielberg filmin en önemli filmi olduğunu kabul etmekte, ancak E.T.’yi en büyük filmi olarak birinci sıraya koymaktadır. American Film Institute tüm zamanların en iyi 10 filmi listesinde Schindler's List’e yer vermiştir. Jurassic Park ve Schindler's List’in başarılarıyla geçen 1993, Spielberg’ün film şirketi Dreamworks’ün de kuruluş tarihiydi. Zira Spielberg 1997’de kendini Jurassic Park, The Lost World’ü çekerken yönetmen koltuğunda buluncaya kadar DreamWorks için çalıştı.

Aynı yıl yeniden bir tarihi drama için kolları sıvayan yönetmen Amistad’ı çekti. Spielberg, 1998’de ona ikinci kez en iyi yönetmen oskarı kazandıracak 2. dünya savaşındaki kişisel bir hikyeyi anlattığı Saving Private Ryan için yönetmen koltuğundaydı. 7 Şubat 2000 tarihinde Spielberg’ün doktoru yönetmenin rutin muayenesinde böbreğinde kansere neden olabilecek hücre değişiklikleri kaydetti. Los Angeles’teki Cedars Sinai Medical Center’da tedavi gören Spielberg, kısa sürede iyileşti. 2001 yılında yakın arkadaşı Stanley Kubrick’in yıllardır çekmeyi planladığı final projesi A.I.: Artificial Intelligence’i çekti. Efsane yönetmen Billy Wilder, filmin çok önemli olduğunu ancak hakkının teslim edilmediğini belirtti. Philip K. Dick’in romanından beyaz perdeye aktarılan ve Roger Ebert’in 2002’nin en iyi filmi olarak nitelendirdiği Minority Report, gişede 300 milyon dolar hasılat yaptı.

Aynı yıl Salt Lake City’de yapılan Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde, geleneksel olimpiyat bayrağını taşıma görevi Spielberg’e verildi. Yönetmen ayrıca 1965’te kaydolduğu ve sinema kariyeri yüzünden bıraktığı California State University’deki eğitimini de 2002’de tamamladı. Mezuniyetinin senelerce uzamasını montaj süreci 33 yıl boyunca süren bir filme benzeten yönetmen, elektronik sanatlar ve sinema dalında lisansını aldı. Okuldaki profesörlere mesleki deneyim olarak Saving Private Ryan, Schindler's List ve Jurassic Park filmlerini sundu. Spielberg daha sonra Catch Me If You Can(2002) , The Terminal (2004) War of the Worlds (2005) Munich (2005) filmlerinin yönetmenliğini yaptı. Munich 5, War of the Worlds 3, Catch Me If You Can 2 dalda Oscar'a aday oldu.

Temalar

Spielberg filmlerinde farklı temalar kullanmaktadır. Sıradan insanların kendilerini sıra dışı durumların içinde bulduğu konsept ağırlık kazanmaktadır. Duel, Jaws, Close Encounters of the Third Kind, E.T. the Extra-Terrestrial, Empire of the Sun, Hook, Jurassic Park, Saving Private Ryan, Catch Me if You Can, War of the Worlds ve Munich bu temaya örnektir. Bilimkurguya olan düşkünlüğünün babasından geldiğini açıklayan yönetmen, filmlerinde aile bağları üzerinde de sıklıkla durmuş, naif, merak ve inanç duygusu gelişmiş bir duruş geliştirmiştir. Özellikle çocuk ve ebeveyn ilişkileri ekseninde gelişen konular üzerine gitmiştir. Anne babası ayrı çocuklar, ilgisiz babalar, aile sorunları yanında II. dünya savaşı başta olmak üzere, savaş, terörizm, ırkçılık gibi global konularla da yakından ilgilenmiştir.

Gönül Projeleri

Sinemanın ‘dâhi çocuğu’ diye anılan Steven Spielberg, ‘Schindler'in Listesi’nden bu yana, kendisi açısından özel önem taşıyan konuları filme çekmek için yönetmen koltuğuna oturacağını açıkladı.

Yönetmenin projelerinden biri de Filistinli ve İsrailli çocuklara 250 video kamerayla oynatıcı dağıtmak. Onların her gün ne yiyip içtikleri, nelerle ilgilenip hangi oyunları oynadıkları gibi günlük yaşamlarıyla ilgili detayları kameraya çekmelerini ve sonra birbirlerine vermelerini istiyor. Spielberg, bu yolla İsrailli ve Filistinli çocukların aralarındaki farkın ne kadar az olduğunu göreceklerine inanıyor.

Filmografi

Yönetmen

2020 West Side Story
2018 Başlat
2017 The BFG
2017 The Post
2016 Marele Urias Prietenos
2015 Casuslar Köprüsü
2012 Lincoln
2011 Tenten'in Maceraları
2011 Savaş Atı
2008 Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı
2008 A Timeless Call (Kısa Belgesel)
2005 Münih
2005 Dünyalar Savaşı
2004 Terminal
2002 Sıkıysa Yakala
2002 Azınlık Raporu
2001 Yapay zeka
1999 The Unfinished Journey (Kısa Belgesel)
1998 Er Ryan'ı Kurtarmak
1997 Kayıp Dünya: Jurassic Park
1997 Amistad
1996 Steven Spielberg's Director's Chair (Video Oyunu)
1993 Schindler'in Listesi
1993 Jurassic Park
1991 Hook
1990 The Visionary (Video)
1989 Indiana Jones Son Macera
1989 Daima
1987 Güneş İmparatorluğu
1985 Mor Yıllar
1984 Kamçılı Adam
1983 Twilight Zone: The Movie
1982 E.T.
1981 Kutsal Hazine Avcıları
1979 1941: Çılgın Dünya
1977 Üçüncü Türden Yakınlaşmalar
1975 Jaws
1974 The Sugarland Express
1968 Amblin' (Kısa Film)
1967 Slipstream (Kısa Film)
1964 Firelight
1961 Fighter Squad (Kısa Film)
1961 Escape to Nowhere (Kısa Film)
1959 The Last Gun (Kısa Film)

Televizyon

1986 Amazing Stories
1985 Calatorie in timp
1984 Strokes of Genius (Mini Dizi)
1973 Savage (TV Filmi)
1972 Something Evil (TV Filmi)
1971 The Psychiatrist
1971 The Name of the Game
1971 Owen Marshall, Counselor at Law
1971 Columbo
1970 Marcus Welby, M.D.
1969 Night Gallery
1971 Belâ (TV Filmi)

Yapımcı

2022 Who Framed Roger Rabbit 2
2021 Jurassic World 3
2020 Bernstein
2020 West Side Story
2020 Indiana Jones 5
2020 The Turning
2019 Cats
2019 Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit
2018 Bumblebee
2018 Ay'da İlk İnsan
2018 Jurassic World: Yıkılmış Krallık
2018 Başlat
2017 The Post
2017 Transformers 5: Son Şövalye
2016 Finding Oscar (Belgesel)
2016 Marele Urias Prietenos
2015 Auschwitz (Kısa Belgesel)
2015 Jurassic World
2015 Casuslar Köprüsü
2014 Transformers: Kayıp Çağ
2014 Aşk Tarifi
2013 Lucky 7
2013 Don't Say No Until I Finish Talking: The Story of Richard D. Zanuck (Belgesel)
2012 Siyah Giyen Adamlar 3
2012 Lincoln
2011 Transformers: The Ride – 3D (Kısa Film)
2011 Transformers: Ay'ın Karanlık Yüzü
2011 Tenten'in Maceraları
2011 Super 8
2011 Savaş Atı
2011 Kovboylar ve Uzaylılar
2011 Çelik Yumruklar
2010 Öteki Dünya
2010 İz Peşinde
2009 Transformers - Yenilenlerin İntikamı
2009 Cennetimden Bakarken
2008 Kartal Göz
2007 The Big Bad Heist (Kısa Film)
2007 Dance with the Devil (Kısa Film)
2007 Transformers
2006 Spell Your Name (Belgesel)
2006 Steaguri pline de glorie
2006 Iwo Jima'dan mektuplar
2006 Canavar Ev
2005 Zorro Efsanesi
2005 Münih
2005 Bir Geyşanın Anıları
2004 Voices from the List (Belgesel Video)
2004 Terminal
2002 Price for Peace (Belgesel)
2002 Siyah Giyen Adamlar 2
2002 Sıkıysa Yakala
2001 Yapay Zeka
2001 Şrek
2001 Jurassic Park III
2000 A Holocaust szemei (Belgesel)
1999 Animaniacs: Wakko's Wish (Video)
1999 Perili Ev
1998 The Last Days (Belgesel)
1998 Maskeli Kahraman Zorro
1998 Er Ryan'ı Kurtarmak
1998 Derin Darbe
1997 The Lost Children of Berlin (Belgesel)
1997 Siyah Giyen Adamlar
1997 Amistad
1996 The Best of Roger Rabbit (Video)
1996 Twister
1995 Sevimli Hayalet Casper
1995 Kahraman Köpek Balto
1994 Yakko's World: An Animaniacs Singalong (Video)
1994 I'm Mad (Kısa Film)
1994 Familia Flintstones: Aventuri în Epoca de Piatra
1993 Câinele Familiei
1993 Trail Mix-Up (Kısa Film)
1993 We're Back! A Dinosaur's Story
1993 Schindler'in Listesi
1992 Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation (Video)
1991 A Brief History of Time (Belgesel)
1991 Sevimli Fare 2: Batıya Yolculuk
1991 Promontoriul groazei
1990 Micii poznasi
1990 Roller Coaster Rabbit (Kısa Film)
1990 Joe Yanardağa Karşı
1990 Gremlinler 2
1990 Geleceğe Dönüş 3
1990 Düşler
1990 Arachnophobia - Örümcek Korkusu
1989 Tummy Trouble (Kısa Film)
1989 Geleceğe Dönüş 2
1989 Daima
1989 Dad
1988 Taramul uitat de timp
1988 Masum Sanık Roger Rabbit
1987 Three O'Clock High
1987 Prieteni de departe
1987 İçimde Biri Var
1987 Harry and the Hendersons
1987 Güneş İmparatorluğu
1986 Sevimli Fare
1986 Para Tuzağı
1985 Young Sherlock Holmes
1985 Tâlharii
1985 Mor Yıllar
1985 Geleceğe Dönüş
1985 Fandango
1984 Gremlins
1983 Twilight Zone: The Movie
1982 Kötü Ruh
1982 E.T.
1981 Asla Veda Etme
1980 Kullanılmış Arabalar
1978 Beatles Hayranları
1961 Escape to Nowhere (Kısa Film)

Televizyon

2021 Halo
2019 Why We Hate (Belgesel Dizi)
2019 Bull
2017 Five Came Back (Belgesel Dizi)
2016 Pana la capat (TV Filmi)
2015 Public Morals
2015 Minority Report (Mini Dizi)
2014 Extant
2014 Red Band Society
2013 Under the Dome
2012 Smash
2012 The River
2011 Falling Skies
2011 Terra Nova
2011 Rising: Rebuilding Ground Zero (Belgesel Dizi)
2011 Locke & Key (TV Filmi)
2010 Pacific (Mini Dizi)
2009 United States of Tara
2007 On the Lot
2005 Dan Finnerty & the Dan Band: I Am Woman (TV Filmi)
2005 Into the West (Mini Dizi)
2003 Burma Bridge Busters (Belgesel)
2002 Taken (Mini Dizi)
2002 Broken Silence (Mini Belgesel Dizi)
2001 Semper Fi (TV Filmi)
2001 We Stand Alone Together (Belgesel)
2001 Kardeşler Takımı (Mini Dizi)
2000 Shooting War (Belgesel)
1998 Pinky, Elmyra & the Brain
1998 Toonsylvania
1998 Invasion America
1996 High Incident
1996 Survivors of the Holocaust (Belgesel)
1995 Pinky and the Brain
1995 Freakazoid!
1995 Tiny Toons' Night Ghoulery (TV Filmi)
1994 Tiny Toons Spring Break (TV Filmi)
1993 Animaniacs
1993 Seaquest DSV
1993 Class of '61 (TV Filmi)
1992 The Plucky Duck Show
1992 Fievel's American Tails
1991 A Wish for Wings That Work (Kısa Film)
1991 Înapoi în viitor
1990 Warner Bros. Celebration of Tradition, June 2, 1990 (Belgesel)
1986 Amazing Stories
1985 Calatorie in timp

Senaryo

2015 Poltergeist: Kötü Ruh
2001 Yapay Zeka
1985 Tâlharii
1982 Kötü Ruh
1977 Üçüncü Türden Yakınlaşmalar
1974 The Sugarland Express
1973 Ace Eli and Rodger of the Skies
1968 Amblin' (Kısa Film)
1967 Slipstream (Kısa Film)
1964 Firelight (Kısa Film)
1961 Fighter Squad (Kısa Film)
1961 Escape to Nowhere (Kısa Film)

Video Oyunları

2004 Medal of Honor: Pacific Assault
2003 Medal of Honor: Rising Sun
2003 Medal of Honor: Allied Assault - Spearhead
2002 Medal of Honor: Frontline
2002 Medal of Honor: Allied Assault
2000 Medal of Honor: Underground
1999 Medal of Honor
1995 The Dig

Oyuncu

2011 Paul (Seslendirme)
2002 Avanak Ajan - Altınkuş
2001 Vanilla Sky
1997 Siyah Giyen Adamlar
1997 Kayıp Dünya: Jurassic Park
1995 Your Studio and You (Kısa Film)
1989 Michael Jackson: Liberian Girl (Kısa Video)
1984 Gremlins
1984 Kamçılı Adam
1980 Cazcı Kardeşler
1975 Jaws  (Seslendirme)
1959 The Last Gun (Kısa Film)

Televizyon

1991 Micii poznasi (Seslendirme)
1985 Cyndi Lauper: The Goonies 'R' Good Enough (Kısa Film)
1972 Something Evil (TV Filmi)

Görev Aldığı Yapımlar

Steven Spielberg Fotoğrafları

Steven Spielberg FotoğraflarıSteven Spielberg FotoğraflarıSteven Spielberg FotoğraflarıSteven Spielberg FotoğraflarıSteven Spielberg Fotoğrafları