Tarafsız Bölge

Bosna, Haziran 1993. Sabahın ilk saatleri... Bir grup Bosnalı asker düşman hatları arasındaki Tarafsız Bölge’de kaybolurlar. Sırp askerlerinin kendilerini fark etmesi üzerine terkedilmiş bir sipere sığınırlar. Çıkan çatışmada ilk bakışta Bosnalı askerlerden sadece Ciki kurtulmuştur. Sırp komutan, iki Sırp askerini kontrol etmesi için göndermesi üzerine Ciki saklanır. Sırp askerler, siperi terk etmeden önce Bosnalı askerlerden birinin cesedinin altına mayın yerleştirerek tuzak hazırlarlar. Ciki saklandığı yerden çıkar ve Sırp askerlerden birin öldürür, diğerini ise (Nino) yaralar. Altına mayın yerleştirilen Çera ölmemiş, bayılmıştır. Çera’nın kendisine gelmesi üzerine Ciki ve Nino dehşete kapılır. Eğer Çera yerinden kıpırdıyacak olursa mayın hepsini öldürecektir. Bu durumda Ciki ve Nino zorunlu olarak işbirliği yapmak zorunda kalırlar. Her ikisi de durumlarını kendi bölüklerine iletmeyi başarırlar. Bunun üzerine hem Sırplar hem Bosnalılar Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nden yardım isterler. BM Barış Gücü’nde görevli Fransız komando çavuş Marchand, olay yerine gelir ama mayın yüzünden o da hiç bir şeye müdahale edemez. Bu arada dünya basını olayı duymuş, bu ilginç olayı duyurmak için bölgeye akın etmişlerdir. Kısaca ortalık tam bir ana baba günüdür ve olayın nasıl çözüleceği bilmece halini almıştır... Uluslararası yarışmalarda aldığı ödüllerin sayısı 10’u geçen film, kuşkusuz sinemaseverlerin kaçırmaması gerekenler listesinde yer alıyor.

Tarafsız Bölge Fragmanı

Tarafsız Bölge Bilgiler

Yönetmen : Danis Tanovic
Senaryo : Danis Tanovic
Oyuncular : Katrin Cartlidge
Branko Djuric
Rene Bitorajac
Filip Sovagovic
Georges Siatidis
Serge-Henri Valcke...
Türü : Komedi, Savaş
Orijinal Adı : No Man's Land
Yapımcı Firma :
Yapım Yılı : 2001
Yapım Ülkesi : Belçika/Bosna_Hersek/Fransa
Vizyon Tarihi : 22.03.2002
Dağıtıcı Firma : Umut Sanat

Tarafsız Bölge Filminin Oyuncuları

Tarafsız Bölge Filmi Yorumları
10 halit soy28.03.2007 10:39
o dönemi yakından bilen biri olarak çok beğendim. kurmaca diyorum çünkü sinema filmi belgesel tadında oda bildiklerimden. tamamen gerçekleri yansıtmış gibi hissettim.. ancak bu kadar iyi vurgulanabilir dünya düzeninin insana endeksli olmadığı.. tavsiye ederim...
10 SERDAR SAK11.09.2006 01:35
MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN BİR FLİM.
10 LYNCH27.12.2005 04:08
YORUMLARIN ANLAMSIZ KALACAGI NADİR FİLMLERDEN.MÜTHİŞ
9 ceren ünsever11.07.2002 12:20
Mükemmel bi film!Çok sürükleyici,etkileyici,doğal................... Ben filmi şu korsan vcdlerden izledim,sonu çabuk kesildi,belki tam bitmemiştir kuşkusu war içimde.izlien arkadaşlardan biri e-mail ımdan benimle temasa geçerse sewinirim.
9 Adnan Barış Ağır04.07.2002 06:56
HOLLYWOOD FILMLERINE ON ÇEKER BU FILM.SON DERECE DOĞAL,MÜKEMMEL.
8 cherry18.04.2002 02:28
Beklediğimden güzel bir filmdi.... Ancak sonu daha iyi olabilirdi.
8 ozgur12.04.2002 10:07
mutlaka olmasada izlenmeli