Tchéky Karyo

Tchéky Karyo
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :4.10.1953
Doğum Yeri:İstanbul

Tcheky Karyo Türk ve Yahudi asıllı Fransız film oyuncusudur.

Tcheky Karyo, 1953'te asırlardır Türkiye'de yaşayan bir Yahudi ailenin oğlu olarak İstanbul'da doğdu. Ancak ailesi daha sonra Fransa'ya göç etti. Tcheky Karyo, çocukken gittiği Paris'te oyunculuğa merak sardı. İlk gözdesi tiyatroydu, Cyrano Tiyatrosu'nda başladığı kariyerini, Companie Daniel Sorano'da devam ettirdi. Daha sonra da sayılı tiyatrolardan biri olan Strazburg'daki Strazburg Ulusal Tiyatrosu'na girdi. ‘‘Othello’’, ‘‘Macbeth’’, ‘‘Tartuffe’’ gibi klasiklerin yanı sıra çağdaş tiyatroyla da ilgilendi.

Bu arada sinemaya da merak saldı. Fransız sinemasında bir anda yıldızı parlayan Karyo, 1982 yılında Fransa'nın Oscar'ı olarak bilinen César ödülüne aday gösterildiyse de ödülü kazanamadı. Karyo'ya beklediği ödül 1986'da geldi. Fransa'nın en prestijli ödüllerinden Jean Gabin Ödülü'nü kazanan sanatçı, bu yıllarda dünya sinemasına açıldı. 1995'te Pierce Brosnan'la birlikte ‘‘Goldeneye’’da oynadı. Sonra Meg Ryan ve Matthew Broderick ile oynadığı ‘‘Addicted To Love’’ ve Milla Jovovich ile Fransız ulusal kahramanı azize Jean d'Arc'ı konu alan ‘‘Jeanne d'Arc The Messenger’’da kamera karşısına geçti.

Tcheky Karyo, gişe rekorları kıran tartışmalı ‘‘Patriot’’ (Vatansever) ile adından söz ettiridi. Mel Gibson'ın ‘‘Cesur Yürek’’ten sonraki ikinci dev filmi olan ‘‘Patriot’’ta Fransız bir subayı canlandıran Tcheky Karyo, uluslararsı bir üne ve başarıya kavuştu. Oyuncu Isabelle Pasco'yla evlidir.

Görev Aldığı Yapımlar

Tchéky Karyo Fotoğrafları

Tchéky Karyo FotoğraflarıTchéky Karyo FotoğraflarıTchéky Karyo FotoğraflarıTchéky Karyo FotoğraflarıTchéky Karyo Fotoğrafları