Yekta Kopan

Yekta Kopan
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :1.01.1900

Yekta Kopan (d. 1968), Türk yazar, seslendirme sanatçısı ve televizyon sunucusudur. Kız kardeşi Yeşim Kopan'dır.

Öğrenim hayatı Ankara’da geçti. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Öyküleri Hayalet Gemi dergisinde yayınlandı. Hayvandergisinde kısa metinler, sinema dergisi Altyazı’da film eleştirileri yazdi. Öykü üstüne metinler yazdığı Eşik Cini dergisinin aynı zamanda yayın kurulunda da görev aldı. Öyküleri, denemeleri çeşitli dergilerde, seçkilerde ve antolojilerde yayınlanıyor. Radyo programcılığı ve seslendirme çalışmalarının yanı sıra NTV televizyon kanalında her gün yayınlanan kültür-sanat programı “Gece Gündüz”ün sunuculuğunu yapmaktadır.

İlk kitabı Fildişi Karası 2000 yılında yayımlandı. 'Fildişi Karası', 'Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri', 'Yedi Derste Vicdan Muhasebesi', Temir Köran'ın desenlerinin yer aldığı 'Kara Kedinin Gölgesi' ve 'Karbon Kopya' adlı öykü kitapları ve 'İçimde Kim Var' adlı romanı Can Yayınları tarafından yayımlandı. 'Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri' 2002 yılında Sait Faik Hikâye Armağanına değer görüldü. 2006’da İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bünyesinde Tiyatro DOT tarafından sahnelenen ve bir Bülent Erkmen projesi olan 'İki Kişilik Bir Oyun'un metnini yazdı. Oyun Almanya, İtalya ve Hollanda’da sahnelendi. 2007'de yayınlanan 'Karbon Kopya' adlı öykü kitabı, aynı yıl Dünya Kitap Ödülleri'nde 'Yılın Telif Kitabı' ödülünü aldı. Dtv (Deutscher Taschenbuch Verlag) tarafından yayınlanan Alles Blaue, alles Grüne dieser Welt seçkisinde bir öyküsüyle yer aldı. 'Daha Önce Tanışmış mıydık?' adındaki e-kitabı altKitap.com tarafından okura ulaştırıldı.

Altı yaş öncesi için yazdığı ve Şilili ressam Alex Pelayo tarafından resimlenen çocuk kitabı Burun, Marsık Yayıncılık tarafından 2009 yılında yayımlandı.

'Karbon Kopya' adlı kitabında yer alan 'Çevirenin Notu' adlı öyküsü, 2010 yılında 'El Toreador' adıyla İngiltere'de, 'The Lounge Companion Vol.2 - A Collection of Creative Writing' seçkisinde yayınlandı.

'Bir de Baktım Yoksun' adlı öykü kitabı Kasım 2009'da yayımlandı. Bu kitap, Yunus Nadi Öykü Ödülü'ne değer görüldü. Aynı kitap 2010 Milliyet Haldun Taner Öykü Ödülü'nü de alarak, aynı yıl içinde Öyküye verilen iki önemli ödülü kazanmış oldu.

Özellikle Jim Carrey, Geleceğe Dönüş filmi serilerindeki Michael J. Fox, çizgi film karakteri Sylvester ve Buz Devri (film) animasyon karakteri gelincik Sid, onun sesiyle özdeşleşti. Ayrıca Star Wars Sezon 1,2 ve 3'te Obi-Wan Kenobi'yi ve X Men 2'de Cyclops'u seslendirdi.

Görev Aldığı Yapımlar

Yekta Kopan Fotoğrafları

Yekta Kopan FotoğraflarıYekta Kopan FotoğraflarıYekta Kopan Fotoğrafları