Yun-Fat Chow

Yun-Fat Chow
Rol :Oyuncu
Doğum Tarihi :18.05.1955

Çinli aktör.

Hong Kong'un Bruce Lee, Jackie Chan, Jet Li gibi en tanınan aktörlerinden biridir.

Chow'un çocukluğu Hong Kong'un küçük adası Lamma Adasında yoksulluk içinde geçti. Hayatı yerel TVB televizyonuna aktör eğitimi başvurusunun kabul edildiği andan itibaren değişti.

En çok rating alan televizyon dizilerinden biri olan The Bund'dan sonra Chow'un isminin tanınması fazla uzun sürmedi. Chow, TV başarılarına başka yapımlarla devam etti. Ancak onun asıl hedefi beyaz perde idi. Düşük bütçeli birkaç filmde istediğini bulamadı. Başarı o zamanlar fazla tanınmayan bir yönetmen olan John Woo ile beraber çalıştığı bir mafya aksiyon - melodram filmi olan A Better Tomorrow,1986 filminden sonra geldi. Bu film hem Woo'ya hem de Chow Yun-Fat'a şöhreti getirecekti. Chow bu başarının ardından Tv işini bıraktı ve tamamen beyaz perdeye yöneldi. Better Tomorrow ile kazandığı imaj ile benzer kategoride filmler olan 'gun fu veya 'heroic bloodshed' gibi, veya Woo'nun yönettiği filmler olan The Killer (1989) and Hard Boiled (1992) gibi filmleri çevirdi.

Chow batıda en bilinen, polise veya suçlulara karşı sert erkeği oynayan asyalı aktörlerden biridir. Ama çok yönlü bir oyuncudur. Kendisini, Diary of a Big Man (1988) ve Now You See Love... Now You Don't (1992) gibi komedi dizilerinde veya Love in a Fallen City (1984) and An Autumn's Tale (1987) gibi romantik dizilerde de görebiliriz.

Hong Kong'ta ulaştığı şöhretle 90'ların ortasında Hollywood'a gitti. İlk iki filmi Replacement Killers (1998) ve The Corruptor (1999) tam birer hayal kırıklığı idi. Daha sonraki filmi Anna and the King (1999) nispeten daha başarılıydı, ancak bu başarı otoriteler tarafından daha çok Jodie Foster'a maledildi. Chow, Asya'ya Crouching Tiger, Hidden Dragon (Kaplan ve Ejderha) (2000) filmiyle geri döndü. Bu film hem gişe rekorları kıracak hem de Oscar ödülünü getirecekti.

Chow hala bir zamanlar Hong Kong'taki elde ettiği başarıları ve mutlu zamanları tekrar elde etmeyi bekliyor. En büyük hayalinin ise bir gün Oscar ödülünü 'En İyi aktör' olarak almak olduğunu belirtiyor. 'Ya hiç alamazsanız?' diyen bir gazeteciye ise ' O zaman güler geçerim' diye cevap veriyor.

Görev Aldığı Yapımlar

Yun-Fat Chow Fotoğrafları

Yun-Fat Chow FotoğraflarıYun-Fat Chow FotoğraflarıYun-Fat Chow FotoğraflarıYun-Fat Chow FotoğraflarıYun-Fat Chow Fotoğrafları