Zach Galifianakis

Zach Galifianakis
Rol :Seslendirme
Doğum Tarihi :1.10.1969
Doğum Yeri:Kuzey Karolina

Amerikalı komedyen ve aktör. 

Tam adı Zachary Knight Galifianakis'tir. Kariyerinin ilk yıllarını daha çok kapalı mekân komedyeni olarak geçirmişse de 2009 yapımı The Hangover (Felekten Bir Gece) adlı başarılı filmde sergilediği performansla uluslararası üne kavuşmuştur.

Hayatı

Galifianakis, Wilkesboro, Kuzey Carolina'da doğdu. Annesi, Mary Francis, bir sanat merkezi işletmecisi, babası, Harry Galifianakis, ısıtma sistemleri yakıt tedarikçisi olan bir Yunan göçmeniydi. Galifianakis babasının ait olduğu Yunan Ortodoks inancıyla yetiştirildi. İki kardeşi var; kız kardeşi, Merritt ve abisi, Greg. Amcası, Nick Galifianakis, 1967-1973 döneminde Kuzey Carolina kongre üyeliği yapmıştır.

Galifianakis lise öğrenimini Wilkes Central Lisesi'nde tamamlamış, akabinde Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi'nde 'İletişim' alanında ihtisas yapmıştır. Özel hayatını gözler önünde yaşamaktan hoşlanmayan Galifianakis kareograf Quinn Lundberg'le yıllardır devam eden bir birlikteliğe sahip.

Kariyer

Galifianakis'in kariyeri 1996 yılında ekranlara fazla tutunamayan Boston Common adlı durum komedisinde canlandırdığı ayyaş karakter Billy ile başladı. Sonra Saturday Night Live isimli şov programı ekibine yazar olarak dahil oldu; fakat bu yalnızca iki hafta sürdü. Galifianakis Out Cold adlı filmde başrol oynadı ve Corky Romano, Below, Bubble Boy, Heartbreakers, Into the Wild, Super High Me, Little Fish Strange Pond ve Largo filmlerinde de küçük roller aldı.

Galifianakis, 2001 yılının eylül ayında izleyiciyle buluşan ünlü komedi programı Comedy Central Presents'ta kendi bölümünü çekti. Bu program standart stand-up gösterisiyle açılıyor, piyano resitaliyle devam ediyor ve o seyircileri güldürmeye devam ederken enstrümansız şarkı söyleyen bir koronun (12 eski kız arkadaşı olarak tanıttığı Gece Baykuşları) The Bangles'dan 'Eternal Flame' şarkısını seslendirmeleriyle son buluyordu. 2002'de 'Late World with Zach' adını verdiği talk-show programına ev sahipliği yaptı. Bir sonraki televizyonla buluşması, 2003-2005 yılları arasında gösterilen Tru Calling adlı dramada şüpheli ölümleri araştıran hukukçu Davis'i canlandırmasıyla oldu. Ayrıca, şu an ABD'de devam eden Jimmy Kimmel Live isimli programda defalarca yer almasının yanı sıra Reno 911!'de de 'Frizbi' tiplemesiyle izleyicilerin huzuruna çıktı.

Galifianakis Dog Bites Man adlı komedi programında Alan Finger baş karakterini canlandırdı. Bu, aslen gizli kamerayla çekilen, fakat şakazedelere onlarla gerçek bir haber kanalının habercileriyle ciddi bir röportaj yapıyormuş havası yaratılan sahte bir haber programıydı. Buna ek olarak, aynı organizasyon kapsamında, Sarah Silverman'ın programında Berduş Adam Fred rolündeydi. Sonrasında televizyon ekranlarında Tom Goes to the Mayor'da doktor olarak, Tim and Eric Awesome Show Great Job!'da Tairy Greene karakteriyle, Wonder Showzen adlı dizinin ikinci sezonuna ait bir bölümünde efemine davranışlar sergileyen garaj dükkanı sahibi Uncle Daddy karakteriyle birçok kez boy gösterdi.

2006 yılında Galifianakis Fiona Apple'la birlikte 'Not About Love' adlı parçaya düet yaptı ve şarkıya çekilen klipte rol aldı. Ertesi yıl bağımsız rock müziği sanatçısı Will Oldham'la birlikte Kanye West'in isteği üzerine 'Can't Tell Me Nothing' şarkısının klibinde rol aldı. Haziran 2006'da Apple'ın vokalleriyle birlikte seslendirdiği komedi-rap/hip-hop/dans türündeki 'Come Over and Get It' adlı tek şarkılık albümünü piyasaya sürdü.

Yakın zamanda Galifianakis; Patton Oswalt, Brian Posehn ve Maria Bamford ile beraber periyodik aralıklarla gerçekleştirdikleri komedi paket programı olarak da adlandırılan turnelere çıktı. Farklı kitlelere seslenebilmek adına, komedi kulüplerinin aksine rock kulüplerinde sahne almayı tercih ettiler. Turnenin büyük kısmı kayda alındı ve hem bir Comedy Central dizisinde hem de uzun metrajlı bir filmde de bu görüntüler kullanıldı. Bir süre önce turneyi bıraktı ve yerine Eugene Mirman alındı.

Galifianakis, büyük kısmı Purple Onion adlı eğlence mekânında piyano eşliğinde sergilediği stand-up gösterisinden oluşan Live at the Purple Onion adını verdiği DVD'yi 6 Mart 2007'de piyasaya sürdü. Aynı zamanda komedyen meslektaşları Demetri Martin, Nick Swardson, Andrea Savage ve Will Ferrell ile birlikte Funny or Die ekibinde yer aldı.

22 Şubat 2008'de Jackassworld.com: 24 Hour Takeover için sahneye çıktı. Jackass filminin kadrosuyla röportajlar yaptı.

Galifianakis 2008 yılında bazı şehirlerde seyircilerin beğenisine sunulan bağımsız sinema filmi Visioneers'de başrol oynadı. Bu, onun tek başına başrol oynadığı ilk filmiydi ve filmin DVD'si bekletilmeden piyasaya sürüldü. Aynı yıl içerisinde Galifianakis Absolut vodkanın internet için hazırlanan reklam filmleri serisinde Tim Heidecker ve Eric Wareheim ile birlikte boy gösterdi. Bu reklam filmlerinde Golden Girls 'ün bir parodisi sahneleniyordu ve bu parodide kendisine düşen rol, grubun öfke nöbetleri geçiren, çileden çıkmış bir üyesinin duvarları yıkıp sette terör estirmesiydi. Ayrıca Comedy Central organizasyonu çerçevesinde düzenlenen Speed Freaks için pilot bölümün çekimlerini tamamlamış bulunmaktadır.

Galifianakis uluslararası arenada gişe yapan Felekten Bir Gece (The Hangover, 2009) isimli komedi filminde Bradley Cooper ve Ed Helms ile başrolü paylaşmış, başarılı oyunculuğundan ötürü MTV Film Ödülleri'nde En İyi Komedi Performansı ödülüne layık görülmüştür.

Galifianakis'in, Funny or Die internet sitesinde 'Zach Galifianakis'le İki Eğreltiotu Arasında (Between Two Ferns With Zach Galifianakis) ismini verdiği videoları mevcuttur. Her videoda farklı bir ünlüyü konuk etmiş, sağa ve sola yerleştirilmiş iki eğreltiotu arasında konuklarıyla röportajlar yapmıştır. Bu videoda ağırladığı ünlü isimler: Jimmy Kimmel, Michael Cera, Jon Hamm, Natalie Portman, Charlize Theron, Bradley Cooper, Conan O'Brien (Andy Richter'la birlikte), Ben Stiller, Steve Carell, Sean Penn. Bu ünlülerle yaptığı röprtajlar tipik soru-cevap faslından ziyade çoğunlukla herhangi bir mantığa dayanmayan tuhaf sorular ve bazen cinsel içerikli, uygunsuz, aşağılayıcı yorumlardan oluşmaktadır.

Felekten Bir Gece, Galifianakis'in kariyerinde bir dönüm noktası olmuş, sonraki zamanlarda rol aldığı filmlerin sayısında belirgin bir artış görülmüştür. Yardımcı oyuncu rolünü üstlendiği G-Force, Youth in Revolt ve Oscar adayı film Up in the Air bunlardan bazılarıdır.

Galifanakis halâ HBO kanalında gösterimde olan Bored to Death dizisinde yardımcı oyuncu olarak mesleğini icra etmektedir. 6 Mart 2010'da 35. sezonu gösterimdeyken Saturday Night Live (Canlı Cumartesi Gecesi) adlı şov programına ev sahipliği yapmıştır. Bu programda oynayacağı bir skeç için program esnasında sakalını kesmiş ve şovu takma sakal takarak kapatmıştır 

2010'da içerisinde Dinner for Schmucks, It's Kind of a Funny Story ve Due Date gibi yapımların da bulunduğu birçok filmde rol almıştır.

Filmografi

2018 A Wrinkle in Time
2017 The Lego Batman Movie (Seslendirme)
2017 Tulip Fever
2016 Masterminds
2016 Keeping Up with the Joneses
2014 Are You Here
2014 Muppets Most Wanted
2014 Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
2013 The Hangover Part III
2012 Tim and Eric's Billion Dollar Movie
2012 The Campaign (Ayrıca Yapımcı)
2011 The Hangover Part II
2011 Puss in Boots (Seslendirme)
2011 The Muppets
2010 Dinner for Schmucks
2010 It's Kind of a Funny Story
2010 Due Date
2009 The Ballad of G.I. Joe (Kısa Film)
2009 Gigantic
2009 The Hangover
2009 G-Force
2009 Up in the Air
2009 Operation: Endgame
2009 Little Fish, Strange Pond
2009 Youth in Revolt
2008 What Happens in Vegas
2008 Visioneers
2007 Into the Wild
2002 Below
2002 Stella shorts (Kısa Film)
2001 Heartbreakers
2001 Bubble Boy
2001 Corky Romano
2001 Out Cold
1999 Flushed

Televizyon

2016 Baskets (Ayrıca Senarist ve Yapımcı)
2016 Bajillion Dollar Propertie$
2014 The Simpsons (Seslendirme)
2014 TripTank (Seslendirme)
2013 Kroll Show
2013 The Chris Gethard Show
2013 Tim and Eric's Bedtime Stories
2013 Brody Stevens: Enjoy It!
2013 Arcade Fire in Here Comes The Night Time
2012 Bob's Burgers (Seslendirme)
2012 Comedy Bang! Bang!
2010 Funny or Die Presents
2010 Saturday Night Live
2009 American Dad! (Seslendirme)
2009 Bored to Death
2008 Between Two Ferns with Zach Galifianakis
2007 The Sarah Silverman Program
2007 Tim and Eric Awesome Show, Great Job!
2006 Dog Bites Man (Ayrıca Senarist ve Yapımcı)
2006 Tom Goes to the Mayor (Seslendirme)
2006 Wonder Showzen (Seslendirme)
2005 Reno 911!
2003 Tru Calling
1997 Apartment 2F
1996 Boston Common

Müzik Videoları

2013 Spring Break Anthem
2012 Outta My System
2007 Not About Love
2007 Can't Tell Me Nothing

Video Oyunu

2009 G-Force (Seslendirme)

Görev Aldığı Yapımlar

Zach Galifianakis Fotoğrafları

Zach Galifianakis FotoğraflarıZach Galifianakis FotoğraflarıZach Galifianakis FotoğraflarıZach Galifianakis FotoğraflarıZach Galifianakis Fotoğrafları